Чому на надгробку митця із Ржищева - козак Мамай?
15:19 21.10.2022
Чому на надгробку митця із Ржищева - козак Мамай?

Київська область, Обухівський район, Ржищівська тергромада. Минає 34-та осінь з дня смерті величного митця, художника-монументаліста Івана-Валентина Задорожного.

Про це йдеться на сторінці Ржищівського міськвиконкому, передають Хроніки Обухова.

На його могилі відсутній портрет, лише авторський шрифт Задорожного з його ініціалами на передньому плані надгробка, а позаду барельєф із зображенням Козака Мамая, йдеться у повідомленні.

Чому так?

Іван-Валентин Задорожний створив декілька робіт із зображенням Мамаїв ще за часів радянщини, коли існував совок та жорстока цензура.

Історичні обставини зумовили те, що протягом XVIII–XX століть саме з козацтвом українці пов’язували всі свої мрії й сподівання на краще життя та національне визволення. «Козак-Мамай», шедевр українського художнього образотворення, є писаною фарбами думою народу, в якій за допомогою зображень-символів і реалій-знаків втілено цілий комплекс морально-етичних норм українського народу, його поглядів на життя, на людину, її місце у світі. Знаковий образ козака на цій картині постав уособленням життєздатності української нації, її духовним ідеалом. Відтак, «Козаки-Мамаї» – найдорожчий скарб спадкоємців козацьких родів, заповітний оберіг у хаті, що передавався у спадщину від покоління до покоління, – пише у своєму дослідженні Тетяна Пошивайло, етномистецтвознавець, заступник директора НЦНК „Музей Івана Гончара”

Камінь-надгробок за малюнком самого Івана-Валентина Задорожного, виконав український скульптор та товариш митця Микола Малишко. Досліджуючи творчий шлях художника стає зрозумілим, що барельєф Мамая замість портрета на надгробку не випадковість, а найкраще візуальне зображення життєвих та духовних орієнтирів величного майстра. Знаходиться могила художника в місті Ржищів, на старовинному козацькому кладовищі, в народі «Дудківському». За заповітом, Валентина Феодосійовича поховали поряд з могилою його матері Насті Задорожної. Цієї весни поряд з могилою митця з’явилася нова, дружина Надія Задорожна приєдналася до царства Божого.