Городок в селі
14:45 13.10.2022
Городок в селі
Чайковський Мирослав
Чайковський Мирослав

В межах Великого Обухова є 2 топоніми з назвою “Городок”.

  1. Один в самому Обухові на Автостанції. Це гора, назву котрій дав імперський ретраншемент середини 18 ст (від “городок” - військове поселення).
  2. Другий біля Обухова в Старих Безрадичах. Це ботанічна пам’ятка «Городище «Городок». Не знаю яким саме є її археологічний статус зараз.

Свого часу нашою кУмандою було здійснено дві спроби штурму цієї твердині часів Київської Русі.

  1. Перша — з Обухова через Гудимівський ліс. Мета полягала у тому, щоб знайти в ньому історичне (карта 1924 року) урочище Діброва і спробувати подолати Стугну з її правого берега.
  • Подорож вийшла насиченою, втім, хрест на березі Стугни (“... на могилі того фраєра, шо так любив купатись”...) і максимально заболочена заплава річки не дозволили нам здійснити задумане.
  1. Другий штурм був швидшим, але, також втомлюючим, позаяк лізти у “в’єтнамках” через найкрутішу частину мису було досить непродумано.
  • Тим більше, що згодом за 200 метрів знайшовся цілком цивільним і комфортний прохід.

***

Городок у Безрадичах — ймовірно, найбільш збережений залишок тих часів. Настільки, що його згадують ще Антонович, Похилевич і Фундуклей (не впевнений, що всі три, але локація в 19 столітті була відомою).

Читаю статтю Н.В. Лінка “РОБОТИ ЕКСПЕДИЦІЇ “ВЕЛИКИЙ КИЇВ” за 1947 рік.

В ній, крім іншого, лаконічно і вичерпно описана місцина, здатна на більші, ніж поточні, туристичні принади. Скріню цей уривок в повному обсязі, втім, мене зацікавили наступні маловідомі аспекти його дослідження:

  1. Згідно з автором у 1900 році на цьому Безрадицькому городищі працював сам Хвойка.
  2. За його (авторами) словами це найкраще збережене (на 1947 рік) городище в нашому регіоні.

***

Замість висновків: територія на захід від Обухова (Безрадичі, Підгірці, Креничі, Ходосівка) надзвичайно насичені археологією та історією. Деякі мої знайомі дослідники вважають, що колонізація обухівської долини Кобрини йшла саме звідки, а не з боку благословенного богами Дніпра, Трипілля.

Якби там не було, але територія Обухівського району від Ходосівки і до самого міста є перспективною не лише у будівництві котеджів.

Погода