Ігнатово чи Ігнатівці: хто був рідним, а хто двоюрідним дідом сучасної Українки?

Ігнатово чи Ігнатівці: хто був рідним, а хто двоюрідним дідом сучасної Українки?
11:44 15.03.2023
Чайковський Мирослав
Чайковський Мирослав
Почну з кінця. Особисто мені бородатий таваріщ зі світлини схожий на якогось сибірського промисловика з повістей Іванова або американського трапера з романів Купера. Попри це його зображення зустрічається, здається, навіть у підручниках з історії. І не просто зустрічається, а як означник, збірний візуальний образ перших козаків.

Це ОСТАФІЙ ДАШКЕВИЧ, староста черкаський і каневський. Я ризикнув би пояснити його "лісний образ" близкістю промислів Великого лугу і тд, але, не буду.

Так от, батя цього сабжа, ІВАН ДАШКЕВИЧ володів селом ІГНАТІВЦІ на Стугні. А селом ІГНАТІВКА там же на Стугні володіла панянка ЗІНОВІЯ ЯЦКІВСЬКА. Потім то всьо, здається, відійшло Видубецькому монастиреві, про що, власне, і свідчить його документація. До слова, в документації 16-17 ст. ця пара (Ігнатово-Ігнатівці) зустрічається разів чи не десять. По ходу вони були "яблуком розбрату" між всіма ким можна, в тому числі між обухівськими Дорогостайськими і трипільськими Дідковичами, здається, і так далі.

Під час опису згадуються пасіки, бобри і дуби. Чим не крам, зрештою. Суть в іншому. Навіть Вікіпедія, а точніше автор нарису про історію Українки вказує обидва селища в діапазоні, котрий свідчить про те, що він або не розуміє, що це не одне і теж, або ігнорує цей ребус.

***

... Вперше поселення на території сучасної Українки згадується в архівах за 5 березня 1541 року з дарчої грамоти короля Сигізмунда І як село Ігнатівка, що належало зем'янці Зіновії Яцківській. Село (хуторець) розташовувалося на лівому березі річки Стугни, зі сходу межувало з Поповим полем, із півночі був ліс і шлях на Київ з Трипілля, а з заходу були луки. 1541 року Зіновія Яцківська подарувала село Видубицькому монастирю, про що підтверджувала інша грамота короля Сигізмунда такими словами:

«Бил нам челом игумен… Ефрем и поведал перед нами, иж староста Черкасскій и Каневскій Остафій Дашкович на тот монастырь… придал выслугу отца своего небожчика Ивана Дашковича селище на имя Игнатовцы подле речки Стугны, а Зиновия Яцковская придала к тому ж селище на Стугне на имя Игнатово: на што от и Листы…. «

Ігнатівці належали Видубицькому монастиреві понад сто років...

***

Відтак, виникає закономірне питання: яке саме з сіл було рідним, а яке двоюрідним прадідом сучасної УкраЇнки? Ігнатового чи Ігнатівці?

Пару років тому один (єдиний) обухівський археолог М. Квітницький розповів, шо в ті часи часто називали схожими іменами найближчі або/і новостворені хутори. З різних причин, як похідних, так і рейдерських. Приклад Обухів: Великий, Малий, Старий, Новий і тд.

Власне, якшо така схема працювала в ситуації з обухівськими хуторами, чому чогось подібного не могло бути за 10 кілометрів з українськими?

ПРИПУЩЕННЯ: і Ігнатово і Ігнітівці - властиво хутори, котрі з часом переросли в крупніші села чи селища. Так чи інакше перед тим, як засипати все піском і поховати під модерністським проектом під назвою УкраЇнка цю заплаву Стугни на її території існували штук 6 цих самих хуторів. Я колись навіть малював карту цього "Тайного міста" (контури сіл на тлі сучасних вулиць).

Тому, можливо, зауважене у заголовку питання "першості" в їх випадку не зовсім доречне. Це, приміром, те саме, як міркувати про першість Лукавиці, Форошні, Веприна, Теренків в Обухові в ситуації, коли формально "перша" Лукавиця, але фактично назви хутора, на котрому кантувався Обух - немає.

Топ за тиждень

Останні новини