Пошук

Хрест на Педині - забутий символ віри?

Хрест на Педині - забутий символ віри?

Вчора на Педині було ДУЖЕ спекотно, місцями відчувалося, як бринить повітря.

За останній час гора сильно заросла, втім, як не дивно, прямо на мисі довкола кургану зафіксовані сліди від транспортних протекторів. Як і на чому туди можна було заїхати - загадка.

По дорозі зустрічаються сліди від трапез обухівського бидла, із хорошого - двічі здалося, що стежку важко перелетіла куропатка. Взагалі, чигирі, котрі у нас офіційно називають "ландшафтним парком" дуже зручні для різного роду фазанів. І завести би їх там на радість собі і пам'ять поколінням, але не сьогодні і не в Обухові.

Фото "сонця, що поволі з'їдає хреста" не данина модній в певних колах астроархеології. Причин для цього кілька.

По-перше, традиція ставити хрест на цій горі, здається, 19 ст. Можливо, 18. Але, особисто я не пов'язую її із захороненням того, хто дав їй назву. Так чи інакше, навряд чи тодішнє населення Обухова цікавилося астрономією.
По-друге, це співпадіння за принципом "я оглянулся посмотреть...". Власне, у таких місцях завжди варто оглядатися перед тим як вийти за периметр і ступити у "горловину", що з'єднує останець з "материком".

По-третє, колись з гори можна було спостерігати весь шлях колісниці Геліоса по небосхилу, зараз лише захід, все інше ховається за деревами.

І головне. Я тривалий час цікавлюся залишками народно-православних культів в Обухові. Чогось сильно особливого не фіксується, більше того, складається враження, що їх (як і світлин села) просто не було. Ні, це не конспірологія, просто за Союзу такі речі не віталися, а відтак потроху затиралися як елемент релігійної практики.

Можливо тому за весь час були ідентифіковані всього пара джерел/криниць ну і, власне, майже все. І ті, швидше за все відносно сучасні, неокультові.

Разом з тим, я майже переконаний у тому, що початкова функція хрестів на Педині в середовищі місцевого населення була саме культовою. Простіше кажучи до них ходили думати, молитися, просити.

Сьогодні лише бухати, гадити і в кращому випадку - зустрічати сонце після закінчення школи.

Віруючі є. Гора теж. Хрест на місці. Але сьогодні до нього вже ніхто не йде.

Читайте також: