Пошук

Одна країна - два Різдва: чому в Україні і Обухові так

Одна країна - два Різдва: чому в Україні і Обухові так

Обухів - досить гомогенний в етнічному розрізі і такий самий строкатий - в конфесійному. Станом на сьогодні в ньому представлені практично всі домінуючі у країні християнські конфесії. Серед них - обидва варіанти православ'я (ПЦУ І УПЦ), а також греко- та римо-католики та протестанські деномінації.

Чому Україна і Обухів разом з нею святкують два Різдва, умовно "католицьке" і таке саме "православне"?

Дового про це розповідає "Рубрика", коротко, з посиланням на неї - Хроніки.

Тезово:

ІСТОРІЯ

Різдво Христове – одне з головних церковних свят. На сьогодні в Україні це свято відзначають і за юліанським (7 січня), і за григоріанським календарем (25 грудня).

 • Ситуація з різними датами святкування Різдва виникла через календарні розбіжності між церквами західного і східного обряду. Після відмови католиків від юліанського календарю питання стало принциповим.
 • Юліанський календар було запроваджено ще Юлієм Цезарем у Римській республіці наприкінці 46 р. до н. е. У 325 році Перший Нікейський собор затвердив юліанський календар як обов’язковий для всіх християнських країн.
 • У XVI столітті папа римський Григорій XIII запропонував реформу календаря, яка мала на меті ліквідувати зсув весняного рівнодення. За період від початку запровадження юліанського календаря виникла різниця в 10 днів порівняно з фактичним днем рівнодення. А дата весняного рівнодення є важливою для визначення дати Великодня.
 • Таким чином після 4 жовтня 1582 року настало 15 жовтня. Новий календар одразу почав діяти в Італії, Франції, Іспанії, Португалії та Річі Посполитій.
 • В період боротьби між церквами західного та східного обряду реформа календаря одразу стала політичним питанням.
 • У 1583 року на соборі в Константинополі православна церква відкинула пропозицію про зміну календаря. Після цього спроби влади Речі Посполитої змусити своїх православних підданих прийняти новий календар були марними.
 • Під час революційних подій 1918 року нові влади східноєвропейських країн почали переводити їх на григоріанський календар. Назрівала календарна уніфікація, що не могло не вплинути на позицію православної церкви.
 • У 1918 році юліанський календар залишився тільки в Румунії, Югославії та Греції, в яких православна церква була проти введення григоріанського календаря. Однак була розроблена модифікація юліанського календаря, яка мала вирішити це конфліктне питання. Новий календар був розроблений сербським астрономом Мілутіном Міланковичем у 1923 році.
 • У травні 1923 року у Вселенському Патріархаті відбувся собор, який скликав патріарх Мелетій IV. Щоб не приймати григоріанський «католицький» календар було вирішено ввести Новоюліанський календар серба Миланковича.
 • Вже у 1924 році Вселенський Патріархат, Кіпрський Патріархат, Елладська та Румунська православні церкви перейшли на новий календар. Перехід різних церков на новоюліанський календар не був одночасним. Так, наприклад, Болгарська православна церква перейшла на нього лише у 1968 році.

ЯК В УКРАЇНІ

 • В Україні християни східного обряду (православні та греко-католики) традиційно святкують Різдво Христове за юліанським календарем7 січня.
 • У той же час Римо-Католицька церква і більшість Православних церков у світі відзначають Різдво за григоріанським або новоюліанським календарем 25 грудня (до 2800 року григоріанський і новоюліанський календарі збігатимуться).
 • У листопаді 2017 року Верховна Рада зробила 25 грудня вихідним днем.
Читайте також: