Пошук

"От мертвого осла уши" в докнязівському Обухові

"От мертвого осла уши" в докнязівському Обухові

В дитинстві я дуже хотів стати зоологом, а відтак доти, коли захотів стати археологом збирав «червоні книжки», записки натуралістів, виписував журнали тощо.

Тому, хто такий кулан я знав років з 8, мабуть. Як і те, що його сьогоднішній ареал це Середня Азія і тд.

Тим більшим було моє здивування, коли з’ясувалося шо в Обухові (власне, території), його не лише бачили, але і ймовірно, їли. Щоправда лише один раз. І дуже давно

Принаймні, так стверджують автори монографії «Літописні слов’яни передодня утворення Київської Русі: тваринництво та мисливство» С.А. Горбаненко та О.П. Журавльов.

Згідно з ними «Кістки цього виду (Кулан, або джигитай (Equus hemionus Pallas), прим. авт.) знайдено тільки на одному поселенні, в Обухові 2.

Втім, «через невелику вибірку біометрична обробка даних неможлива».

ЧОМУ ЦЯ СИТУАЦІЯ НІ РАЗІ НЕ ТИПОВА?

(всі відповіді далі – цитати з монографії, питання мої)

1. Кулан є типовою південною степовою твариною.

ЩО ЦЕ ЗНАЧИТЬ?

2. Поява його поблизу Обухова 2 може вказувати на наявність степових язиків, які були пов’язані з причорноморськими степами. Очевидно, в ті часи ці язики йшли вздовж Дніпра і заходили далеко на північ.

В усякому разі знахідка кісток кулана зафіксована ще північніше: у Вишгороді ХІІ—ХІІІ ст., у мисливській резиденції київських князів (Підоплічко 1956, с. 59).

3. Напевно, для мисливців з Обухова 2 він був випадковою здобиччю. А взагалі на куланів могли полювати, розмістившись, з огляду на їх цікавість і «верхній зір», на їх шляху. Могли також приманювати вівцями та собаками, на яких кулани кидаються, не звертаючи увагу на все інше.

ДОВІДКОВО:

1. Обухів II – надзвичайно насичений археологічний, історичний, топонімічний кластер, котрий зіграв значну роль в еволюції ранніх слов’ян і за деякими гіпотезами протягом певного періоду був центром, метрополією, як мінімум, нашого мікро-регіону.

2. Трохи про Обухів і степ читайте у “ОСТРІВЕЦЬ СТЕПУ” ПОСЕРЕД ОБУХОВА: ЧИ НАДОВГО? (http://surl.li/dsbkl).

Читайте також: