Пошук

Пандемія нанесла удар по екології: як правильно утилізувати використані маски та рукавички

Пандемія нанесла удар по екології: як правильно утилізувати використані маски та рукавички

Пандемія Covid-19 спричинила зростання кількості відходів. Одноразові маски, рукавички та санітайзери у великій кількості погіршують стан навколишнього середовища.

Про це пишуть Хроніки Обухова з посиланням на Хмарочос.

Понад рік захисна маска ввійшла до переліку речей, наявність яких слід перевіряти, виходячи з дому, разом з ключами і мобільним телефоном. Саме маски для обличчя стали ключовим інструментом у боротьбі з коронавірусом.

Хірургічна маска містить біологічні сліди людини, яка нею користувалася, а тому належить до небезпечних відходів. Її виготовлено з поліпропілену – матеріалу, який не розчиняється у воді та який складно переробити навіть у разі знезараження.

Маска, яку викинули на вулиці, може легко потрапити до морських вод через каналізацію та річки. Це збільшує кількість сміття, яке плаває на поверхні океану. З часом вона розпадається на мікропластик, який може потрапити в організм риби чи інших морських тварин. Сотні років знадобляться, щоб ці рештки повністю розклалися в природі.

Маски не можна викидати у звичайні сміттєві контейнери, адже це створює загрозу передачі вторинних хвороб іншим людям.

Латексні рукавички, які також стали часто використовувати під час пандемії, розкладаються дещо швидше (2-4 роки), проте також належать до категорії небезпечних медичних відходів. У медичних закладах перед утилізацією їх знезаражують і герметично запаковують. Лікарні відправляють небезпечні медичні засоби на утилізацію до ліцензованих компаній.

Можливість повторного використання (після прання, прасування чи дезинфекції), з одного боку, є великою перевагою саморобних масок із тканини. Попри це, такий засіб індивідуального захисту теж не варто викидати разом із рештою сміття. На масці з тканини можуть залишитися мікроорганізми навіть після домашньої дезинфекції. Тому її радять здавати на утилізацію разом з іншими медичними відходами. Те ж саме стосується і багаторазових респіраторів, які зазвичай мають комбінований немаркований пластик, який не підлягає переробці.

Як безпечно утилізувати маску чи рукавички:

  • Здати на спеціальну сортувальну станцію.

Медичні і фармацевтичні відходи від населення у Києві приймають на сортувальній станції No Waste Recycling Station від соціального проєкту «Україна Без Сміття» (вул. Саперно-Слобідська, 25). Звідти за підтримки компанії IMED їх доставляють відповідальному утилізаторові «Тарком Екосервіс». Маски та рукавички слід приносити в поліетиленових кульках окремо від решти відходів, від однієї людини приймають не більше одного пакету таких відходів. Небезпечні відходи утилізують методом температурної деструкції, спалюючи в печі спеціальної конструкції в потоках гарячого повітря з температурою від 1200°С. Утворені гази згодом допалюють, а хімічним викиди – очищають.

  • Шукати спеціальні контейнери для такого сміття.

Контейнери для збору медичних масок та одноразових рукавичок під час карантину в Києві встановили біля деяких супермаркетів і торговельних центрів. Звідти їх забирає на утилізацію «Центр безпеки та гігієни».

  • Подбати про безпеку оточуючих.

Якщо все-таки вам доведеться викинути використані маски чи рукавички у звичайний смітник, їх варто попередньо обробити дезінфектором, відрізати резинки, а тоді покласти в окремий пакет. У такий спосіб біологічні залишки не розповсюджуватимуться на решту відходів і становитимуть мінімум загрози, потрапляючи на полігон.

Читайте також: