Пошук

Реформа громадського транспорту: єдиний шанс для Обухова отримати нормального перевізника

Реформа громадського транспорту: єдиний шанс для Обухова отримати нормального перевізника

Наразі сфера громадських перевезень в Україні являє собою погану якість послуг помножену на корупційну складову. В результаті маємо ринок, на якому щорічно обертається 40 мільярдів гривень "чорної" готівки, а стосунки з'ясовуються за допомогою зброї.

Про це йдеться у статті "Прощавайте, старі маршрутки: що передбачає реформа громадського транспорту" на шпальтах Економічної правди, передають Хроніки Обухова.

Змінити ситуацію повинен пакет з п'яти законопроєктів, якими вносяться зміни до шістнадцяти діючих законів. Реформа вже отримала назву "РУХ", йдеться у тексті.

Автори законопроєктів переконані - ухвалення цих документів очистить ринок від старих і неінклюзивних автобусів, дозволить покращити якість послуг для пасажирів і при цьому встановити справедливі ціни на проїзд.

У чому полягає реформа громадського транспорту та як швидко зникнуть з українських доріг "жовті богданчики"?

***

.. Крім іншого, мешканці міст та селищ переміщаються населеними пунктами або між ними. Місцева влада організовує конкурси на маршрути, щоб задовольнити попит на ці кореспонденції. Конкурс можуть прописати під комунальне підприємство (наприклад, міський автобусний маршрут) або під приватного перевізника (наприклад, маршрутка Київ – Обухів).

За словами народного депутата Олександра Горенюка, вибір перевізника на конкурсах є непрозорим і супроводжується корупційним "шлейфом".

Місто обирає перевізника за системою дуже "умовних" балів. І може крутити тими балами як заманеться. Відповідно, результат конкурсу – річ дуже суб’єктивна, – каже Горенюк.

В результаті, часто переможцями таких конкурсів стають ті перевізники, що "знаходять підхід" до місцевих чиновників.

Ключова зміна, яку пропонує реформа "РУХ", – це зменшення впливу людського фактора на процеси визначення перевізників. Для цього стіни місцевих адміністрацій, де сьогодні проходять конкурси, пропонується замінити системою публічних закупівель Prozorro.

Замовник в особі місцевої влади купуватиме на тендері транспортну роботу. Одиниця закупівлі – кілометр. Переможцем стане той перевізник, який запропонує найменшу ціну за кілометр транспортної роботи.

Перевізники більше не конкуруватимуть вмінням знайти підхід до місцевої влади, вони конкуруватимуть своїми бізнес-моделями, – переконаний головний ініціатор реформи.

На Prozorro перевізника обиратимуть у випадку, якщо замовник віднесе маршрут до категорії громадського. На сьогодні в столиці такими є маршрути всіх тролейбусів, трамваїв та автобусів, що монопольно виконуються "Київпастрансом".

Більшість нинішніх маршруток що курсує по Києву, в напрямку найближчих міст-супутників столиці та в інших регіонах України є приватним громадським транспортом. На кожен з таких маршрутів місцева влада проводить свої аукціони. З впровадженням реформи вони відбуватимуться на конкурсній основі через електронні майданчики (Держзакупівлі.Онлайн, SmartTender.biz, zakupki.prom.ua, ПриватМаркет, E-tender, Public Bid).

Ризик шахрайства шляхом укладання додаткових договорів і, відповідно, збільшення вартості закупівлі, Горенюк відкидає.

Такий ризик фактично мінімізується. Ми хочемо зробити можливим перегляд плати в лише дуже конкретних випадках, наприклад, зростання мінімальної заробітної плати чи індекс інфляції. Це мінімізує ризики і для перевізника, і для муніципалітету, – повідомив він в коментарі ЕП.

Зараз замовником та організатором конкурсів на маршрути громадського транспорту наприклад у Києві є департамент транспортної інфраструктури КМДА. Хто виконуватиме цю роль у разі впровадження реформи?

Зміни в законодавство передбачають, що департамент транспорту залишиться організатором перевезень. Додатково буде створено уповноважене підприємство, яке стане замовником транспортної роботи.

Необхідність розділення повноважень пояснюється ефективністю та мотивацією працювати за підходом, за якого можна буде виміряти KPI в конкретних речах.

Менеджери повинні бути мотивованими оптимізовувати розмір дотацій з бюджету на оплату перевезень. Традиційно в цивілізованому світі це працює так: департамент транспорту – це полісі мейкер, а підприємство – системний господарник-виконавець, – пояснив нардеп.

Читайте також: