Пошук

Таблетки від Covid-19: чи зупинять вони пандемію

Компанії Merck та Pfizer випустили препарати у таблетованій формі, які знижують ризики важкого перебігу коронавірусу.

Про це пишуть Хроніки Обухова з посиланням на Depo.

Нещодавно таблетки від коронавірусу – "Молнупіравір" від компанії Merck – схвалили для використання у Великій Британії. Тим часом Pfizer передала регулятору інформацію щодо препарату Paxlovid. За даними виробника, він знижує ризик госпіталізації на 89%.

Виробники позиціонують новинки як фармацевтичний прорив. Мовляв, вперше йдеться про пігулки від COVID-19, їх можна запросто вживати вдома, крім того, виробництво препаратів буде порівняно дешевим. У поєднанні ж з вакцинами препарати зможуть попередити хвилі захворюваності і, відповідно, залишити пандемію у минулому.

"Молнупіравір" задумувався для лікування грипу – препарат створює помилки при реплікації РНК вірусу. Таким чином вірус втрачає життєздатність і гине. Згідно з результатами досліджень, препарат на 50% знижує ризики госпіталізації та смерті.

Втім, щодо безпечності ліків вже виникли бурхливі дискусії у медичних колах. Зокрема, у квітні 2020-го екскерівник Управління з передових досліджень та розробок біомедичних досліджень США Рік Брайт заявив, що схожі за структурою на "Молнупіравір" препарати мають мутагенні властивості – себто, здатні пошкоджувати не лише РНК віруса, а й ДНК людини. Водночас виробник підозри спростував: дослідження на тваринах та людях не виявили проблем із безпекою.

У Paxlovid при цьому інша схема дії. Препарат інактивує фермент, який допомагає вірусу закріпитися в організмі. Окрім антивірусної дії, він заважає організму перетравити речовину, що знешкоджує SARS-CoV-2. Під час дослідження лише 0,8% учасників, що приймали препарат, були госпіталізовані.

Британці, що вже дали зелене світло "Молнупіравіру", не оминули увагу і його конкурента. Зокрема, країна вже замовила 480 тис. доз пігулок від Merck і 250 тис. – від Pfizer.

Також станом на 4 листопада 300 тис. доз "Молнупіравіру" замовила Австралія, 50 тис. доз – Франція, 1,6 млн курсів (на суму $1,2 млрд) – Японія, 3,1 млн курсів – США (по ціні $700 за курс), 300 тис. курсів – Філіппіни ($1.97 – $2.96 за таблетку) тощо.

У Pfizer покупців поки що менше. Так, Австралія забронювала 500 тис. курсів, США – 1, 7 млн, а Південна Корея – 70 тис.

Читайте також: