Пошук

В Україні вже незабаром разом з паспортами зможуть видавати електронні адреси

В Україні вже незабаром разом з паспортами зможуть видавати електронні адреси

В Україні вже незабаром разом з паспортами зможуть видавати електронні адреси. На офіційний email представники влади надсилатимуть листи і повідомлення. Причому факт отримання підтверджувати не доведеться.

Про це повідомляють Хроніки Обухова з посиланням на Finance.UA.

  • При отриманні паспорта вперше українцям будуть “автоматично (або за бажанням)” присвоювати електронну пошту.
  • Автор законопроекту “слуга народу” Олександр Федієнко в коментарі пояснив, що це може бути, наприклад, “мовчазною згодою”. Наприклад, в анкету впишуть норму, згідно з якою українець не заперечує проти обробки своїх персональних даних і не заперечує проти присвоєння електронної пошти. Тоді разом з паспортом будуть видавати і поштову адресу.
  • При обміні паспорта видавати електронну пошту будуть за бажанням.
  • Тобто українець зможе відмовитися від присвоєння йому “офіційної електронної пошти”. Правда, юрист Олександр Плахотник додає, що і зараз є можливість, наприклад, відмовитися від обробки персональних даних, заповнюючи анкети в державних відомствах, банках тощо.

Але якщо ви спробуєте відмовитися від обробки персональних даних, вашу анкету, заяву, швидше за все, просто не приймуть, – розповідає Плахотник.

ФЛП і юрособи зобов’язані отримати електронну почту. Якщо для простих українців залишають право вибору, то у випадку з бізнесом отримувати електронну пошту – зобов’язання. Це відбуватиметься або при оформленні (якщо воно буде відбуватися після набрання законом чинності), або при внесенні якихось змін до реєстрів.

Будь-які повідомлення, офіційні листи, які відправляються на електронну пошту, будуть вважатися офіційно доставленими.

Листи і/або повідомлення, відправлені на офіційну електронну адресу, можна вважати надісланими і офіційно врученими без додаткового документального підтвердження їх надсилання тощо, – йдеться в законопроекті.

“За” і “проти” законопроекту.

Головний автор законопроекту Олександр Федієнко заявив, що норму щодо електронних адрес для фізичних осіб запропонував один з колег. Мовляв, сама по собі вона правильна, але в першу чергу документ розроблявся для підприємців (ФОП та юридичних осіб), які зможуть спілкуватися з органами влади онлайн.

Я вважаю, що в першому читанні потрібно прийняти будь-який законопроект. Я однозначно стою на позиції, що, якщо ми йдемо в цифрову державу, без цього атрибуту не обійтися. Ми ж цивілізована країна, ми розвиваємося в бік електронно-цифрових технологій, – розповідає Федієнко.

Адвокат Ігор Степанов вважає, що присвоєння електронної пошти права українців не порушує, але при цьому експерт називає “фікцією” норму, згідно з якою офіційний лист або повідомлення вважається доставленим без додаткового підтвердження.

В експертному середовищі є багато питань з приводу законопроекту. Експерт з кібербезпеки Маргарита Січкар додає: в законопроекті не прописано, на якій платформі створять електронну пошту, хто буде її організовувати, скільки це буде коштувати бюджету і/або українцям і хто відповідатиме за безпеку листування.

Якщо це офіційна пошта, за допомогою якої можна буде офіційно вести переписку, тим більше будь-яким чином себе верифікувати, така пошта не може міститися на вже відомих платформах. Ми не можемо зобов’язати мільйони людей завести пошту і при цьому не мати гарантій, що ця платформа надійна, інформація не буде нікуди зливатися, а сам майданчик не закриється через три-п’ять років, – додає Січкар.

Законопроект поки що тільки зареєстрований в Раді. І навіть якщо його приймуть у такому вигляді в першому читанні, вже до другого розгляду документ можуть кардинально переписати/доповнити.

Читайте також: