Пошук

Васильківська майоліка: Борис Джонсон і бойовий півник

Васильківська майоліка: Борис Джонсон і бойовий півник

Візит до Києва прем’єр-міністра Великої Британії Бориса Джонсона став сюрпризом: про його приїзд заздалегідь не повідомлялося. Згодом представник британського прем’єра уточнив, що Джонсон поїхав до Києва, щоб особисто зустрітися з українським президентом на знак солідарності з українським народом.

10 квітня 2022 р. після переговорів Президент України Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон прогулялися центром Києва. Вони пройшлися, зокрема, Хрещатиком, Майданом Незалежності, Алеєю Героїв Небесної Сотні. Володимир Зеленський показав гостю меморіал полеглим героям.

Під час прогулянки до Президента та очільника уряду Великої Британії підійшла перехожа та подарувала керамічних півників. Васильківську майоліку британському прем’єру піднесла харківська художниця Валерія Полянскова, яка купила її у подарунок друзям з Польщі. «Те, що півник — один з головних символів перемоги, стало зрозуміло з перших фото», — розповіла дівчина, пояснивши, що Джонсона та Зеленського зустріла випадково під час прогулянки вулицею Лютеранською.

Такий самий півник авторства Прокопа Бідасюка стояв на кухонній шафці, яка вціліла у зруйнованій російськими військами багатоповерхівці в селищі Бородянка на Київщині. Півень — то захисник від нечистої сили.

Фото цієї шафки з півником, вцілілої у Бородянці під час руйнівних бомбардувань і обстрілів, яку зробила 6 квітня фотокореспондентка «Суспільне Новини» Єлизавета Серватинська, набуло популярності в інтернеті й стало символом стійкості українського народу. Уважні користувачі розгледіли на шафці керамічний декоративний посуд у формі півника. Запилений, але не знищений, він символізує незламність українців та України.

Автор художньої кераміки Прокіп Якович Бідасюк (нар. у 1895 р.) — майстер Васильківського майолікового заводу. Серед його робіт — вази, декор. блюда, тарілки, куманці, баранці, іграшки. Його твори зберігаються в Національному музеї українського народного декоративного мистецтва. Український кераміст, представник межигірської школи кераміки та учень українського художника Василя Седляра, що належав до творчої групи «бойчукістів». митець разом з іншими місцевими народними майстрами працював на Васильківському майоліковому заводі, що на Київщині, у 40-х рр. ХХ сторіччя. Васильківська майоліка — культурний пласт з нашого недалекого минулого, про який широкому загалу майже нічого не відомо.

«Васильківська майоліка» — приватне підприємство у місті Васильків Київської області, створене на базі промислових приміщень заводу «Васильківський майоліковий завод». Випускає традиційний український народний майоліковий посуд ручної роботи. Керамічні тарілки, миски, макітри, глечики, вази... А ще — стійкі півники.

Тепер фігурки керамічних півників українці шукають на сайтах оголошень і в соцмережах. Їх розшукують також організатори, щоби показати наприкінці квітня на українському стенді Українська ЕТНІКА на ярмарку майстрів Європи MIDA 2022 у Флоренції, Італія. MIDA — це виставка робіт різних типів ремісників та творчих майстрів. Технологічні інновації, виробники, цифрова майстерність та самостійне виробництво, а також новий розділ, присвячений молодим ремісникам та креативникам. Вони стануть головними героями багатої програми освітніх заходів з відкритими для всіх семінарами, круглими столами та дискусіями про останні покоління ремесел. Made in Ukraine організовує на ярмарку в Італії український стенд ЕТНІКА, аби показати, наскільки Україна красива, багата на традиції та креативних майстрів, представити наші традиційні художні ремесла та роботи молодих творців. За сприяння Міністерства культури та інформаційної політики та Державного агентства України з питань мистецтв та мистецької освіти.

Науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.ю.н. Костянтин Зеров запропонував виробникам васильківської школи pro bono (безкоштовно) подати на реєстрацію в Україні географічне зазначення «Васильківська майоліка», так само як «Петриківський розпис», «Кролевецькі рушники», «Мелітопольска черешня» тощо.

Географічне зазначення — це найменування місця, що ідентифікує товар, який походить з певного географічного місця та має особливу якість, репутацію чи інші характеристики, зумовлені головним чином цим географічним місцем походження, і хоча б один з етапів виробництва якого (виготовлення (видобування) та/або переробка, приготування) здійснюється на визначеній території.

Саме зараз на часі зробити все можливе задля того, щоб відродити роботу Васильківського майолікового заводу. Є завод, частково збереглись його потужності, а головне — є талановиті художники, що успадкували та примножують своєю творчістю найкращі традиції васильківської майоліки. Це недооцінений тренд, і сьогодні ми бачимо гарний приклад культурної дипломатії — з’явився новий символ нашої перемоги!

Півник, до речі, в українців завжди був символом хоробрості й спритності. Про нього є безліч приказок, казок, легенд, оповідань... Півників вишивали на вишиванках, камезельках, кожухах. У формі півника робили цукерки, півники були вирізьблені на українських плотах, воротах, криницях, дверях; півниками українці розписували хати, печі, кімнати... Наші українські півники — це сила і краса! Разом до перемоги!

  • автор: Геннадій Андрощук, головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт
  • джерело: Юридична газета online
Читайте також: