Васильківський ліцей на Обухівщині повністю зруйнований рашистами

Васильківський ліцей на Обухівщині повністю зруйнований рашистами
13:06 31.03.2023
Васильківський ліцей на Обухівщині повністю зруйнований рашистами

До Васильківського професійного ліцею (повна назва — Комунальний навчальний заклад Київської обласної ради «Васильківський професійний ліцей» (скорочене найменування – КНЗ КОР «Васильківський професійний ліцей») російська ракета потрапила 27 лютого 2022 року. Внаслідок обстрілів на Київщині будівля ліцею повністю знищена.

Про це йдеться в розсилці громадської організації «Антикорупційний штаб», передають Хроніки Обухова.

При цьому ліцей продовжує працювати дистанційно. Чому це руйнування можна сміливо називати проявом геноциду українського народу та намаганням знищити українську ідентичність і культуру? - йдеться у повідомленні.

Васильківський професійний ліцей був створений у 1962 році, тобто ще за радянської влади. Засновником ліцею є Київська обласна рада. Безпосередньо ліцей підпорядкований департаменту освіти і науки Київської обласної державної адміністрації. На сьогоднішній день це один з найкращих закладів професійної (професійно-технічної) освіти Київської області з сучасною матеріально-технічною базою, який забезпечує навчання за 29 ліцензованими професіями на основі базової загальної середньої освіти (9 класів) та повної загальної середньої освіти (11 класів), з них: 18 професій первинної професійної підготовки та 11 професій професійно-технічного навчання (курсова підготовка). Ліцей здійснює підготовку професіоналів для таких галузей економіки, як: сфера побутового та ресторанного обслуговування, сфера послуг, сфера ІТ, банківська справа, легка промисловість, автомобільний транспорт, будівництво тощо. навіть попри зруйновану фізично будівлю ліцей продовжує працювати онлайн.

Будівля радянської забудови несе не лише практичну користь від розміщення там закладу освіти — це також певний період історії України в якому розвивались певні культурні явища. Шістдесяті роки – це період масовою забудови Києва і Київщини. Власне, так відбувалось по всій території України. Протягом перших 35-ти років свого існування цей ліцей взагалі був загальноосвітньою школою-інтернатом (до 1997 року). Згодом став професійно-технічним училищем для дітей-сиріт і дітей, які залишилися без піклування батьків. Якщо поглянути на історію того періоду, це було становлення радянської влади, так звана “хрущовська відлига” – послаблення репресій у порівнянні зі сталінськими, але відлуння сталінських репресій у вигляді неймовірної кількості дітей, які залишились без батьків, тривало. Також історія ліцею зберігає дані про те, як проходило навчання дітей в радянських інтернатах – це важливо розуміти для всеосяжного розуміння поширення радянської ідеології в закладах освіти. Суто з архітектурної точки зору ця будівля цікава для вивчення особливостей радянського проєктування, будівлі, використання тих чи інших матеріалів у тому періоді історії.

Під час війни діє міжнародне гуманітарне право, норми якого обмежують у засобах та методах ведення війни. На жаль, як ми бачимо, Росія не дотримується жодних звичаїв та правил і здійснює серйозні порушення міжнародного гуманітарного права.

Будь-яке захоплення, знищення чи навмисне пошкодження релігійних, благодійних, освітніх, мистецьких і наукових установ, історичних пам’яток, творів мистецтва та науки забороняється та повинно підлягати судовому переслідуванню, зазначає юрист ГО “Антикорупційний штаб”. Це пряма норма (стаття 56) Положення про закони і звичаї війни на суходолі, яке є додатком до IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі 1907 року.

Римським статутом Міжнародного Кримінального Суду визначено, що термін «воєнні злочини» означає умисне спрямування нападів на будівлі, призначені для релігійних, освітніх, мистецьких, наукових чи благодійних цілей, на історичні пам’ятники, госпіталі та місця зосередження хворих і поранених за умови, що вони не є військовими цілями (Згідно пункту 9 частини 2 статті 8).

Відбудова ліцею – це наразі справа багатьох років. Втрачена частина історії освіти Київщини. І хоча явно чимало документів оцифровані, руйнування закладу освіти – це також руйнування частини культурної складової України.

Довідково:

Громадська організація “Антикорупційний штаб” здійснює фіксацію руйнувань культурної спадщини за допомогою технології TruePic, яка дозволяє зберігати метадані, а відтак – верифікувати інформацію, тобто бути впевненими, що інформація правдива.