Пошук

Введення в експлуатацію будинку в Київській області

Введення в експлуатацію будинку в Київській області
PR Публікація розміщена на правах реклами

Завдання по введенню в експлуатацію є опосередкованим для реєстрації речових прав на побудований будинок, що здійснюється для набрання юридичних ознак об'єктом будівництва.

Без цього неможливо вчиняти правочини щодо свого майна, тому тема введення в експлуатацію в Київській області має актуальне значення, для тих хто хоче подарувати, передати за заповітом, продати, застрахувати, підключити до електромереж й інших комунікацій свій будинок, що належно не зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Питання введення в експлуатацію побудови має вирішуватися в процесі будівництва об'єкта, однак якщо цього не було зроблено, то будинок вважається самовільно побудованим й підпадає під дію статті 376 Цивільного кодексу України.

Слід співвідносити введення в експлуатацію з загальною процедурою оформлення документів на будинок, етапність полягає в тому, що узаконення будинку є ширшим в значенні й відповідно кропіткішим процесом.

В свою чергу можливе введення в експлуатацію за скороченими процедурами:

  1. Для побудов до 1992 року.
  2. Для об'єктів зведених з 1992 по 2015 рік.

Щоб можна було провести будинок за процедурою до 1992 року, необхідно, щоб земельна ділянка з її цільовим призначенням була у користуванні до 1992 року й будинок відповідав забудовам, які будуються на підставі статті 27 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". Опосередкованою умовою є вік власника, який мав бути повнолітнім, тобто 18 річним до зазначеної дати.

Більш складна процедура для будівельної амністії, найдетальніше описано в статті про введення в експлуатацію юристів Legal Home, з аналізом формальних причин й реальних, тобто тих які номінально за законодавством й фактичних - що не дозволять провести будинок через амністію, скріншот відповідної статті:

Введення в експлуатацію будинку в Київській області
Введення в експлуатацію будинку в Київській області

Як стає зрозуміло, що існує багато критеріїв для ведення в експлуатацію будинку через будівельну амністію.

Щодо особливостей введення в експлуатацію по загальній процедурі в Київській області, то вони в прямій залежності від місцевих органів відповідальних за архітектуру й містобудування, державний архітектурно-будівельний контроль.

Наприклад в місті Обухів, Васильків, Ірпінь, Коцюбинське, Вишневе, Бориспіль та деяких інших містах Київської області концентровані на місцях два відокремлених етапи для оформлення документів на будинок, це:

  • Видача затверджених намірів будівництва;
  • Реєстрація дозвільної документації.

Складність полягає в тому, що в місцевостях де передані функції архітектурно-будівельного контролю й населення понад 50 тисяч, тобто створюються незалежно від адміністрації району, свої органи по архітектурі й містобудуванню - більш прискіпливо ставляться до поданих документів й відповідним органам видно більше порушень Державних будівельних норм при будівництві будинку.

Територіальність впливає на введення в експлуатацію й по пакету документів, які потрібно підготовлювати при подачі. В Києво-Святошинському районі не вимагають геодезичної зйомки ділянки, а в Обухові, Василькові, Ірпіні це є обов'язковою умовою для проходження попереднього етапу перед готовністю об'єкта до експлуатації.

Взагалі на всій території України, де діє Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності", введення в експлуатацію посідає своє третє місце в загальній послідовності, щоб ввести в експлуатацію будинок категорії складності СС1 потрібні такі документи:

  • Будівельний паспорт або проект.
  • Дозвіл на будівництво будинку.
  • Технічний паспорт.
  • Правоустановчі документи на земельну ділянку.
  • Персональні дані замовника документації.

В зв'язку з реформою містобудування, існує електронна можливість по реєстрації декларації про готовність до експлуатації. Як зазначають юристи Legal Home: випливаючими наслідками діджиталізації буде складність оформлення будинків, які зробили технічні паспорти для самовільно побудованих будинків, отримали відмову у видачі будівельного паспорту, присутні порушення Державних будівельних норм, оскільки ця інформація буде доступною для органів архітектурно- будівельного контролю, в Реєстрі будівельної діяльності, який починає свою дію з 30 листопада 2020 року. Поміж всього, всі технічні паспорта на нерухоме майно будуть реєструватися в електронній базі, що в сукупності з іншими нововведеннями не дозволить вносити недостовірні дані в дозвільну документацію. Окремо варто розуміти, що проживання в будинку, який не введений в експлуатацію, є адміністративною відповідальністю власника земельної ділянки, й складає, як написано в статті юристів Legal Home про штраф за самовільне будівництво: 13600 гривень. Тому слід поспішати з введення в експлуатацію в Київській області, в тому числі на всій території України, особливо на будинках з порушеннями будівельних норм.

Складність самостійного введення в експлуатацію полягає в заплутаному й не систематизованому законодавству в сфері містобудування, наприклад ДБН Б.2.2-12:2019, 360-92 які регулюють правила для індивідуальних будинків, містять посилання на інші ДБН, в кількості понад 100 лінків на бібліографію. Тобто неможливо знати лише цих два основних нормативних акта й розуміти всі нюанси.

По територіальним відмінностям введення в експлуатацію в Київській області можна додати про місце подачі декларації про готовність до експлуатації, якщо це будівельна амністія, то тільки в центральний орган області, де розглядає документи окремий юридичний відділ, у випадках подачі на реєстрацію в місцевості де концентровані повноваження по контролю й містобудуванню, то за адресами місцевих рад, інші варіанти, це ЦНАП Печерської районної адміністрації міста Києва.

Кому цікаво додатково дізнатися про відмінності введення в експлуатацію садових, дачних або житлових будинків, нововведення в 2020 році й що очікувати в 2021 році, завітайте за посиланням на статтю фахових юристів Legal Home.

Коментарі яких й матеріали було використано в написанні цієї статті.

Читайте також: