Пошук

Як виявити перші ознаки порушення зору в дитини?

Як виявити перші ознаки порушення зору в дитини?
PR Публікація розміщена на правах реклами

Чому лікарі-офтальмологи так наполягають перевіряти зір дітям задовго до того, як вони підуть у школу? Бо система зору починає формуватися ще до 1 року, а до 5-ти закладаються основні зорові функції (гострота, об’ємність, рухові аспекти).

Проте й на цьому все не закінчується. До 10 років остаточно встановлюється бінокулярний зір. Саме тому дошкільний та молодший шкільний вік – це найкращий час для виявлення офтальмологічних патологій. І батьки повинні це пам’ятати та періодично водити дітей до лікаря для профілактичних оглядів.

Чим раніше будуть виявлені порушення, тим кращою та ефективнішою буде терапія. Надважливо звертатися до офтальмолога ще на початку зародження проблеми й не сподіватися, що малюк «переросте». Адже саме такі надії батьків призводять до того, що в старшому віці доводиться докладати багато зусиль, часу та коштів на відновлення дитячого зору.

Чому виникають проблеми з очима, та як їх розпізнати, розповідають лікарі Дитячої офтальмології в Києві «Візіум».

Причини розвитку хвороб

Вони бувають вродженими та набутими. Найчастіше захворювання виникають через:

 • спадковість. Незважаючи на те, що не існує гена, який би передавав від батьків косоокість або міопію, проте є такі, що сприяють цьому. Оскільки будова ока в дітей така ж, як у батьків, дідусів чи бабусь, і проблеми можуть бути ідентичними;
 • інфекційні хвороби. У світовій практиці не мало випадків, коли після перенесеного важкого інфекційного захворювання в дитини розвинулася косоокість;
 • складні пологи. Механічний вплив на шийний відділ хребта малюка може пошкодити судини, що відповідають за роботу очей. Кесарів розтин також не є стовідсотково безпечним та несе певні ризики;
 • неправильний зоровий режим – найважливіша складова. Понаднормове використання гаджетів – це величезна проблема всього людства. Проте не треба забувати і про інші чинники: малорухливий спосіб життя, порушення гігієни зору, рання освіта.

Не варто намагатися зробити з дитини вундеркінда і вчити з 2 років абетку. Очі ще не готові до такого навантаження. Рухливі ігри на свіжому повітрі принесуть більше користі.

Як виявити перші ознаки порушення зору в дитини?
Як виявити перші ознаки порушення зору в дитини?

Практичні поради від спеціалістів

Маленька дитина не завжди може розповісти, що в неї болить чи турбує. І розпізнати проблеми з зором батькам досить важко. Тому, важливо ретельно спостерігати за поведінкою та жестами малечі.

Розгляне кілька ситуацій:

 1. Дитя бере в руки якийсь предмет та починає його крутити. Водночас він нахиляє голову в різні сторони. Імовірно, малюк погано бачить і намагається знайти ракурс, з якого буде видніше.
 2. Оглядаючи нову річ, дитина дивиться на неї спочатку одним оком, потім іншим. Це перша ознака поганого зору.
 3. Малюк постійно тре очі, вони червоніють, сльозоточать. Причиною таких дій може бути далекозорість. Пояснюється це тим, що намагаючись роздивитися все навколо, дитя напружує очі, вони швидко втомлюються й починають червоніти, пересихати, пекти. Ця хвороба часто проявляється у віці 3-4 років.
 4. Надмірна дратівливість, агресивність, плаксивість, непосидючість та поганий сон також можуть свідчити про офтальмологічні порушення. Адже втома очей поширюється на всю нервову систему і спричиняє подібну поведінку.
 5. Дитина часто спотикається, падає, чіпляється за меблі чи натикається на двері. Імовірно, вона їх просто не бачить.
 6. Дивлячись мультики на телевізорі, дитина намагається підійти ближче та постійно нахиляє голову. Це свідчить про те, що малюк просто не бачить того, що відбувається на екрані.
 7. У віці 5-6 років дитина має дотримувати пропорцій на своїх малюнках. Якщо розміри предметів дуже далекі від дійсності, швидше за все, це астигматизм.
 8. Найпростіше виявити візуальні дефекти. Наприклад, косоокість. Для цього достатньо уважно подивитися на дитину.

Офтальмологи наполягають, щоби перший візит до них відбувся у віці 1 місяця, потім у 5 місяців, а далі кожен рік. І навіть якщо ви не помічаєте жодних зорових відхилень у своєї дитини, профілактичний огляд ще нікому не нашкодив. Будьте здорові та бережіть своїх дітей!

Джерело: visium.com.ua

Читайте також: