Пошук

Якщо завтра Чорнобиль

35 років тому, 26 квітня 1986 року, на Чорнобильській АЕС сталася аварія, найбільша атомна катастрофа сучасності. Як не дивно, зараз місце користується попитом серед туристів. Проте це не означає, що повторення жахливої трагедії неможливе.

Про це пишуть Хроніки Обухова з посиланням на Українську Правду.

Зараз у Зоні відчуження природа почала відновлюватися, сюди приїжджає все більше туристів, а в майбутньому Чорнобиль може стати одним із об'єктів спадщини ЮНЕСКО. Але Чорнобиль залишається небезпечним, тому у МОЗ розробили план з профілактики населення від радіації у випадку нової аварії.

Відповідний наказ було зареєстровано 16 квітня 2021 року в Міністерстві юстиції.

Головний санітарний лікар країни Віктор Ляшко розповів, які дії допоможуть зменшити або відвернути радіаційне опромінення щитоподібної залози при аваріях.

При радіаційній аварії на ядерних установках може відбуватись викид радіоактивних речовин у навколишнє природне середовище та значних кількостей радіоактивних ізотопів йоду... Йодна профілактика належить до термінових заходів спрямованих на запобігання негативного впливу ранньої фази радіаційної аварії. Вона полягає в застосуванні препаратів стабільного йоду впродовж перших 6 годин після поглинання радіоактивних ізотопів йоду щитоподібною залозою, – пояснює Ляшко.

В регламенті зазначено, що при викидах радіоактивних ізотопів йоду, людям потрібно отримати дозу калій йодиду або стабільного йоду.

Важливо, що така профілактика буде ефективною, якщо провести її терміново, в перші години після поглинання радіації.

Нагадаємо, Чорнобильську атомну станцію на території Київської області почали будувати в 1970 році для компенсації дефіциту електроенергії в Об'єднаній енергосистемі південної частини СРСР. Темпи будівництва були швидкими. Перший енергоблок ввели в эксплуатацію в 1975 році, другий - в 1979, третій - в 1981, а введення в роботу четвертого енергоблоку почалося в 1983-му.

До 1986 року ЧАЕС генерувала 4000 МВт і стала однією з найбільш потужних станцій в Радянському Союзі поряд з Ленінградською і Курською АЕС. Проектна генерація Чорнобильської станції становила 6000 МВт. Для досягнення цього показника було розпочато зведення 5-го і 6-го енергоблоків, але через аварію в квітні 1986 року будівництво назавжди зупинили.

Для працівників атомної станції було побудовано нове місто - Прип'ять. У нього з'їжджалися молоді інженери-енергетики з родинами з усього СРСР. Середній вік мешканців Прип'яті становив 27 років.

У місті діяв басейн, палац культури, великий готель та інші об'єкти інфраструктури для комфортного життя. На травневі свята 1986-го у Прип'яті мали відкрити парк атракціонів, однак цьому не судилося збутися.

Потужний вибух на 4-му енергоблоці атомної станції стався 26 квітня. Вночі реактор був зупинений для планових робіт і проведення випробувань на турбогенераторі. О 01:23 показники потужності різко збільшилися, після чого стався вибух.

Вибухова хвиля повністю зруйнувала реактор, в приміщеннях блоку і на даху почалася сильна пожежа. Через загоряння розплавилися залишки активної зони реактора, де знаходилося ядерне паливо. Змішавшись із бетоном та піском, вони розтеклися в підреакторні приміщення.

Бригада пожежників з Прип'яті та службовці військової охоронної частини прибули на місце через кілька хвилин. Завдяки їх оперативним діям вдалося не допустити подальшого поширення вогню на інші блоки.

Радіацією було заражено 200 тис.кв. км земель, 70% з них - території України, Білорусі та Росії.

Викид радіоактивних речовин - до 50 млн. кюрі. Це в 400 разів більше, ніж після атомного бомбардування Хіросіми. Аварії був присвоєний максимальний рівень небезпеки.

Під час вибуху на 4-му енергоблоці загинула одна людина - оператор циркуляційних насосів Валерій Ходемчук. На наступний ранок від травм помер працівник пусконалагоджувального підприємства Володимир Шашенок.

Загони пожежників, які одразу прибули на місце аварії, не мали уявлення про реальну небезпеку того, що сталося, тому працювали без засобів захисту і отримали несумісні з життям дози радіації.

Від променевої хвороби протягом трьох місяців померла 31 особа. За наступні 15 років наслідки радіоактивного впливу стали причиною загибелі від 60 до 80 осіб. 134 людини перенесли променеву хворобу. За даними медичних досліджень, після Чорнобильської аварії стався стрибок виявлення онкозахворювань серед населення Європи.

Кількість жертв до теперішнього часу достовірно невідомо. У 2005 році ВООЗ опублікувала дані, згідно з якими в результаті трагедії всього могло загинути до 4 тисяч осіб.

Прип'ять і Чорнобиль протягом останніх років привертають багато туристів із різних країн. Спочатку інтерес до даних локацій був викликаний комп'ютерною грою STALKER, де події розгортаються саме в зоні відчуження.

У 2019 канал HBO випустив драматичний міні-серіал "Чорнобиль", який став найбільш рейтинговим і отримав 10 премій "Еммі".

Після виходу серіалу інтерес до Чорнобиля зріс у людей з усього світу. У 2019 році Зону відчуження відвідало близько 120 тисяч туристів.

Зона відчуження знаходиться під охороною Державного агентства з управління ЧЗВ. В'їзд і виїзд з її території здійснюється через КПП за спеціальними перепустками. Крім того, туристи проходять обов'язковий радіологічний контроль.

На даний момент природа в Зоні відчуження активно відновлюється. Тут живуть рідкісні види тварин. У 2017 році створено Чорнобильський радіаційний-екологічний біосферний заповідник.

Проте найцікавішим об'єктом для відвідин є місто-привид Прип'ять. Серед знакових місць занедбаний парк розваг, міська площа з палацом культури, магазином і готелем, будівля школи і басейн.

Поруч з ЧАЕС знаходиться ставок-охолоджувач, в якому живуть величезні соми. Також в Зоні відчуження розташоване так зване кладовище "мертвих селищ", які спорожніли після аварії, музей техніки ліквідаторів.

Читайте також: