Пошук

Змієві вали минулого і Орда сучасності

Змієві вали минулого і Орда сучасності

Історія повторюється. Час від часу на наші землі приходили орди зі сходу. В певні історичні періоди їх зупиняли Змієві вали. Сьогодні це роблять Збройні сили України.

Своїм баченням ситуації поділилися на сторінці Київського обласного археологічного музею, передають Хроніки Обухова.

***

Сьогодні орки сунуть з іншого боку. Але близько 1000 років тому ворога очікували з півдня, а тому тодішній Треполь, Халеп та Витач мали велике стратегічне значення для захисту Київських земель від печенігів, а пізніше половців.

За літописами, починаючи з 988 року за наказом князя Володимира Святославовича будувалися оборонні споруди відомі як Змієві вали на південь від Києва по лівому та правому березі Дніпра.

У їх спорудженні, за підрахунками М. П. Кучери, щорічно брали участь кілька тисяч людей впродовж десятків років.

Сам же Треполь мав декілька ліній укріплень, а сліди рову ще існували у ХVІІІ ст., з глибиною від 2 до 6 метрів.

Треполь неодноразово згадувався в літописах, де вказано існування валів та відбувалися запеклі битви у 1093, 1095, 1149, 1151, 1169 роках.

Вали уповільнювали рух ворожих орд, що давало час для збору княжої дружини та ополчення, а селянам знайти захист за мурами найближчих міст та фортець. У окремих випадках вали використовувались для захисту війська під час битви, як наприклад у битві під Треполем 1093 року.

Мури Треполя часто ставали прихистком для людей у ті важкі часи, а тому і досі існують легенди про існування підземних ходів, що давали змогу врятувати місцеве населення.

П. С. Фото з центральної частини давнього Треполя, за яким колись був фортечний рів.

Читайте також: