Пошук

Де була Обухівська "фортеця"? Ви здивуєтеся

Де була Обухівська "фортеця"? Ви здивуєтеся

Шановні друзі. Нещодавно ми згадували про малу архітектурну споруду 18 ст, у вузьких колах відому як "обухівська фортеця".

Йшлося про так званий Обухівський ретраншемент, котрий є на карті Обухова 1742 і чий план 1852 також є у нашому розпорядженні.

Крім нього на карті ще є фортпост.

І ретраншемент, суть фортифікації на основі земляних валів і фортпост належали відомому тоді інженеру Рігельману, котрий крім іншого укріпляв тоді рос-пол. кордон біля Обухова і залишив його описання.

Нещодавно ми локалізували одну із реперних точок тогочасного кордону ур. Триджерелівка біля Нещерова і були готові отожнити фортпост на карті зі згаданим Рігельманом фортпостом Совщина, а місце його розташування з ур. Княжі сади (Панський ліс).

Втім, більш ретельний аналіз робочої групи під головуванням історика-археолога М. Квітницького примусив нас відмовитися від локалізації "фортеці" в районі суч. молокозаводу, а фортпосту на вищезгаданих Садах.

Детальне співставлення обрисів обухівського ландшафту досить чітко вказало на стару частину міста.

Відтак, йдеться про підвищення, на котрому в 1752 був імперський ретраншемент, в 1837 - церква Казанської богоматері, в 1943, здається, німецьке кладовище, а зараз ліцей номер 2 на Автостанції.

Що стосується власне фортпосту, тут дещо складніше, але, з високою вірогідністю можна стверджувати, що це район Педини.

Крім того, методом співставлення дат і окремих деталей плато була висунута гіпотеза, згідно з котрою Педина це гостра частина мису, а інша, через яр, та, яку зараз знищують у кар'єрі - це Городок, про яку у середині 19 ст згадує де ля Фліз. Гора, на котрій "була фортеця і печери".

Іншими словами - фортпост і тд. Але, це лише гіпотеза.

Читайте також: