Пошук

«Капіталізм стейкхолдерів» і екологія Обухова: до проблем середмістя

«Капіталізм стейкхолдерів» і екологія Обухова: до проблем середмістя

Обухів – не найчистіше, не найзручніше і не найщасливіше місто у світі. Втім, для початку визначимося з термінами, котрими я оперуватиму в процесі оцінювання проблем його «Середзем’я».

 1. "Капіталізм стейкхолдерів" - різновид стосунків в епоху пізнього капіталізму, котрий характеризується узгодженням дій між владою, бізнесом і громадою.
 2. Downtownity), Middletown, Uptown (Highland, Village), Eastside, Westside, Suburbia – адаптована до розуміння просторової структури Обухова термінологія.

Згідно з нею

 • Downtown (Сity) - «Нижнє місто», «Діловий центр». Це Школа-Піщана.
 • Middletown – Середмістя, «Середзем’я» - центральна, історична, рівнинна частина Обухова, зосереджена на певному відтинку вулиці Київська (Автостанція-Центр-Автошкола).
 • Uptown (Highland, Village) – «Верхнє місто», «Високогір’я» - по суті це розгалужений «приватний сектор» по обидва боки від траси, котра ділить Обухів на дві частини.
 • Eastside – cхідна, Westside – західна частина Uptown.
 • Suburbia – передмістя, котрі дещо випадають із вище переліченого. У випадку Обухова це прив’язані до ыснуючих чи колишніх підприємств житлові квартали: ТУСМ, Яблуневий і Лікарня.

Власне, причина, котра наштовхнула мене на рефлексію над екологією обухівського Середмістя проста: я там живу. Погодьтеся, цього вже достатньо.

Крім того, виявилося, що окремі аспекти Середмістя при ближчому розгляді вскривають свої непривабливі сторони.

Такі як

 • наявність екологічних ризиків
 • і відсутність повноцінних публічних просторів.

По суті

 • це нерівномірно і дуже еклектично освоєна територія, котра складається з 3 історичних територій, одна з котрих станом на сьогодні втратила свою функціональну роль (Автостанція).
 • Нерівномірність і еклектичність, крім іншого, полягає у мало привабливому міксі з середньовисотної і приватної забудов і, що головне – практичній відсутності того, що зараз називають привабливим публічним простором.
Читайте також:
Автошкола: заїзд і двори по правий бік Київської 64
Автошкола: заїзд і двори по правий бік Київської 64

Про них, на прикладі Автошколи і поговоримо.

Чому Автошколи?

Тому що,

 • по-перше, кількість екологічних ризиків в цьому районі концентрована.
 • по-друге, тому, що останнім часом тут з’являються поодинокі, але, надзвичайно актуальні екологічні ініціативи.

Отже, ЩО ТАКЕ АВТОШКОЛА?

 • Це старий район старого Обухова, повноцінне освоєння (забудова) котрого почалася відносно нещодавно. До цього на місці сьогоднішнього кварталу була, швидше за все, заболочена частина лугу біля річки Кобрин.
 • Район, котрий називають Автошколою походить від назви однойменного підприємства і розташований в центрі досить цікавого трикутника: г. Педина (на півдні) – Кукса (півночі) – Драна гора (заході).
 • Сучасна Автошкола – досить привабливий спальник з міні-маркетом, фітнесом, стоматологом і озером обіруч. Але, так здається лише на перший погляд. На другий (екологія) і третій (повноцінні публічні простори) ситуація виглядає вже не так оптимістично.

Розглянемо сукупність і взаємозв’язок між екологією цієї частини Середмістя і наявністю/відсутністю в ній повноцінних публічних просторів, що, як буде видно, має прямий і безпосередній зв’язок.

В цьому році озеро дуже обміліло і почало перетворюватися на болото
В цьому році озеро дуже обміліло і почало перетворюватися на болото

Отже, ЕКОЛОГІЯ.

В цій царині присутні три фактори, котрі так чи інакше є потенційно НЕБЕЗПЕЧНИМИ для проживання в мікрорайоні.

Глиняний кар’єр, в народі відомий як озеро Фейхоа (воно ж "Глинянка", "Зелене озеро", прим. авт.)

Дуже атмосферний і магічний, він, втім, є прямою загрозою з огляду на:

 • Постійне розширення замість консервації території і укріплення його схилів і терас. До яких змін в надрах території (зсуви тощо) це може призвести НАСПРАВДІ ніхто не знає. І, безумовно, за них ніхто не відповідатиме, оскільки ми живемо в країні, де «відповідальний» це терпіла, котрим бути не модно.

Цегляний завод.

 • Головний вигодонабувач з функціонування кар’єру, котрий ставить свій фінансовий інтерес вище інтересів громади (однозначно не зацікавлена у такому сусідстві). Крім руйнування ландшафту і створення «міни уповільненої дії» у вигляді кар’єру завод димить неприродньо чорним димом, походження котрого дуже цікавить і ще більше дратує мешканців мікрорайону.

Автозаправка.

 • Проти її будівництва, як відомо, була більшість мешканців, втім, вона відбулася і страсті потроху пішли на спад. Варто казати, що наявність заправки на такій відстані від житлової зони менш приємний, ніж, припустимо, парк, але вже доконаний факт?
Та сама автозаправка - непришикобиліхвіст району
Та сама автозаправка - непришикобиліхвіст району

Отже, що ми маємо в сухому підсумку?

 • ГЕОГРАФІЧНО, на півдні Автошколи знаходиться цегляний завод, на сході – кар’єр, на заході – заправка. Є ще Вторсировина, але, відверто кажучи, від неї «ни пользы, ни вреда».
 • ПО СУТІ, згаданий мною як зразок для орієнтації «капіталізм стейкхолдерів» тут не працює, оскільки в обох випадках йдеться про порушення прав громади з боку бізнеса і за перманентної підтримки і сприяння з боку влади.

Рухаємося далі.

Як це впливає на відсутність другої частини комфортного життя – наявності доступних публічних просторів?

Ним міг, може (і сподіваюся) стануть кар’єр і озеро, можливо, територія заводу після його закриття. Живописні і зручні для відвідування при певному впорядкуванні вони можуть увійти до кластера, котрий в свою чергу здатен лягти в основу нового бренда Обухова. Кластер цей складається з кількох насправді взаємодоповнюваних частин:

 • г. Педина і її околиці.
 • + басейн о. Фейхоа.
 • + територія заводу («туризм руїн» або полігон для пейнтбола тощо).
 • + територія бункера, вершина котрого і галявина перед котрим придатні для формування невеликого амфітеатру і виставкового майданчика.
 • + засмічена західна частина р. Кобрина (між стіною Автошколи і руслом), котра перед стадіоном виглядає як камерна і придатна для зібрань різного креативного характеру.
 • + територія від міні-маркету «Наш край» до «Омели», котра згідно з кадастровою картою роздарена невідомим особам і котра, при правильному плануванні може стати «зеленою парковою подушкою» між заправкою і будинками. Крім того, на її території є невеликий відтинок «річки-смердючки» з високими, частково мурованими і придатними для перетворення у повноцінну водойму, берегами.

Кластер цей здатен оживити інфраструктуру району і запустити відсутній у місті внутрішній туризм, рекреаційний (і регенераційний) потенціал котрого зосереджений у смарагдових хвилях Фейхоа і лікувальних властивостях його глини.

Річка-смердючка і територія між двома мостами - знахідка для урбаніста
Річка-смердючка і територія між двома мостами - знахідка для урбаніста

Таким чином ми виходимо на відпочаткову позицію, згідно з котрою території Автошколи, котрі зараз експлуатує безвідповідальний бізнес рано чи пізно мають відійти громаді і бути трансформованими у публічні громадські простори.

 • Звичайно, йдеться про ідеальну схему території, трансформація котрої вимагає титанічних зусиль громади, котра станом на сьогодні не здатна проконтролювати навіть чистоту території під своїми вікнами і живе життям класичного "спальника" (день - робота, вечір - пиво, пятниця - водка, вихідні - родичі у селі).
 • Звичайно, йдеться про ідеалізовану схему території, трансформація котрої здійснюється після фахової проробки експертами з урбаністики.
 • І безумовно, йдеться про схему, котру не можливо втілити в місті за теперішньої складу депутатського корпусу і вищого управлінського складу ОМР.

Для того, щоб відбудувати Карфаген його треба спочатку зруйнувати.

* світлини взяті з Google maps. Якщо Ви вважаєте, що серед них є Ваші і це порушує авторські права - пишіть і проблему буде усунуто.

Читайте також: