
Урбанізація як масове явище останніх десятиліть йде на спад. Сьогодні великі українські міста притягують населення не стільки з сільської місцевості, скільки з малих та середніх міст. Обухова теж. Про це свідчить статистика, згідно з котрою 30-40% населення щодня їздить на роботу до Києва.
Наприклад, у робочі дні до Києва в’їжджають і виїжджають до 500 тисяч осіб. Через відсутність розвиненої мережі громадського транспорту значна частина мешканців навколишніх міст приїздить на власних автомобілях, йдеться у статті "Мегаполіси поглинуть сателіти: як влада планує об'єднувати українські міста" на шпальтах "Економічної правди", передають Хроніки Обухова.
Як наслідок – затори та економічні втрати.
Вирішити транспортні та інші проблеми в межах кількох великих населених пунктів вкрай складно, оскільки місцеві органи влади відповідають лише за підвідомчу їм територію.
Проте вихід все ж є. Його назва – агломерація.
Агломерація. Об'єднання географічно близьких міст та містечок, які мають динамічну систему виробничих, транспортних та соціальних зв'язків. Наприклад, інтеграція таких міст як Ірпінь, Вишневе, Бориспіль, Обухів, Вишгород з Києвом дозволила б спільно ухвалювати стратегічні рішення в межах певної території.
Серед "плюсів" на котрі натякає автор можна відзначити наступні:
1. Кожен населений пункт з населенням до 10 тисяч осіб матиме в агломерації одного представника. Якщо населення більше 10 тисяч, то в раді будуть по 2 представника. Центр агломерації матиме мінімум 5-х своїх членів ради, один з яких очолюватиме цей орган.
2. Крім того, агломерація позбавить місцевих чиновників потреби вирішувати такі питання як:
- організація місцевого громадського транспорту;
- будівництво, ремонт та утримання автомобільних доріг місцевого значення;
- визначення та утримання місць поховання;
- поводження з відходами;
- водозабір, водопостачання та водовідведення.
3. Фінансування рішень здійснюватиметься за рахунок коштів центральної ОТГ та трансфертів з бюджету агломерації (поповнюватиметься з коштів інших ОТГ).
4. Державне стимулювання співробітництва міст і містечок шляхом надання спеціальних субвенцій на розвиток житлово-комунальної, інженерної та дорожньо-транспортної інфраструктури.
5. Із дрібного, але важливого – спільне будівництво перехоплюючих паркінгів.
"Мінуси":
- Агломерація не є бюджетною установою, а є формою співробітництва територіальних громад, тому не факт, що не може розпоряджатися коштами платників податків.
- Вже зараз сотні підприємств, зареєстровані в Києві (а тому сплачують податок на прибуток до столичного бюджету), в той час, як їх виробництва розміщені в громадах по всій Україні (ККПК?).
- Працівники цих підприємств отримують послуги в громадах, навантаження падає на інфраструктуру цих громад, а гроші йдуть в Київ.
- Ірпінь, Софіївська Борщагівка, Бровари, Обухів із окремих поселень перетворились на "спальні райони" Києва. Затори відносять Київ до лідерів рейтингів із найбільшими затримками часу для автомобільного трафіку.
- Київ отримає право погоджувати містопланувальну документацію міст-сателітів.