Тетяна і Віталій Чекан: як дитяче захоплення переросло в сімейний бізнес

Тетяна і Віталій Чекан: як дитяче захоплення переросло в сімейний бізнес
09:43 17.05.2023
Важливе
Тетяна і Віталій Чекан: як дитяче захоплення переросло в сімейний бізнес
Ірина Юхимчук
Ірина Юхимчук

В центрі Обухова, в невеличкому підвальчику розташувалась квіткова крамниця «Квітюля». Це місце особливе тим, що квіти тут не лише продають. Тетяна і Віталій вирощують тюльпани на продаж у власних теплицях.

Віталій розповідає, що цьогоріч було закладено близько 10 тисяч цибулинок 16-ти різних сортів. Серед них і "тріумф", і піоновидні, і бахромчасті, і "Дарвінові гібриди"тощо.

Ми в Хроніках Обухова підтримуємо малий бізнес, що розвивається і сплачує податки в громаду, тому завітали в гості до квіткарів аби дізнатись всі тонкощі «квіткового бізнесу».

Господарі розповіли, що квітів в крамницю завозять небагато, аби вони були завжди свіжі, тому ввечері, під час нашого візиту, майже нічого не залишається.

  • Про «квітковий бізнес» під час війни.
  • Що росте після тюльпанів.
  • Про плани та тюльпани

читайте в інтерв’ю з Тетяною і Віталієм Чекан.

То як Ви почали займатись квітковим бізнесом?

Віталій: все почалось із захоплення. Ще в дитинстві, клас 2-3, в селі у дідуся з бабусею просили з братами маленьку ділянку землі. Планували, що там будемо вирощувати, скільки з цього заробимо. Ось так дитяча мрія і захоплення працею на землі, з рослинами і призвели до того, що я почав займатись вирощуванням квітів.

Чому вирощуєте саме тюльпани?

Віталій: це квітка весни. Коли все ще тільки починає оживати, тюльпан вже радує своєю красою. Сама квітка досить цікава, велике різноманіття кольорів. І в плані бізнесу легко прораховувати: цибулинку посадив – цибулинка, по-ідеї має дати квітку (сміється). Звичайно, не кожна цибулинка дає квіточку, є певний відсоток, що не сходить.

В чому особливості «сімейного бізнесу»?

Тетяна: в нашому сімейному бізнесі задіяні усі, саме при висадці тюльпану. В кінці жовтня, початок листопада збираємось родиною: я, чоловік і наші двоє діток і висаджуємо цибулинки в ящики. Меншій доньці лише два роки, але вона теж приймала участь, тикала цибулинки.

У нас завжди квіти, вже протягом десяти років, чоловік щомісяця у день знайомства дарує мені квіти. Отака у нас традиція, яка знов переросла в квіти.

Які особливості висадки і догляду за тюльпанами? Маєте поради новачкам?

Тетяна: восени, коли вже досить прохолодно, розміщуємо у себе на городі ящики, застеляємо їх картоном, перемішуємо ґрунт з піском і висаджуємо цибулинки. В один ящик вміщується приблизно 40 штук. Потім знов все покривається землею, поливається і спускаються в підвальне приміщення. Адже, після висадки, цибулинки певний час повинні перебувати при температурі 5-6 градусів. І там вони знаходяться близько місяця.

Процес вигонки тюльпана вже в січні, в теплиці. Заздалегідь заготовляємо достатньо дрів, маємо булер’ян. Ночами не спимо, підкидаємо дрова і чекаємо наших квітів (сміється).

Віталій: хотів би звернути увагу початківців саме на висадку тюльпанів. Головне, щоб цибулинка тюльпану пройшла правильний період укорінення. Це має бути відповідна температура, не вище 9 градусів приблизно з місяць. Також не раджу зловживати поливом. В перенасиченому вологою ґрунті цибулинка або корінець можуть загнити. Якщо на цьому етапі докласти зусиль і витримати всі норми, буде гарне коріння, яке буде добре живити стебло, квітконос і саму квітку.

Це не лише в теплицях, навіть на клумбах люди часто поспішають висаджувати тюльпани в серпні, початок вересня. Але тоді ще досить висока температура повітря. Рослина до осені не встигає добре укорінитись, але, завдяки теплу, починає проростати. І з початком холодів квітка просто замерзає. Головна порада – не поспішайте висаджувати тюльпани, дочекайтесь прохолодної погоди.

Найкращий час для цього жовтень-листопад. У мене навіть є досвід висадки маленьких цибулинок, "діток", в кінці листопада/на початку грудня. За кілька днів після висадки випав сніг. Він, правда, швидко розтанув і грудень був досить м’який. А навесні всі квіти посходили і розквітли.

А ще добре цибулинки знезаражувати. Підходить для цього концентрований розчин марганцю або протигрибкові препарати, наприклад, фітоспорін.

Тетяна: потрібно замочити цибулину в цьому розчині на годину, півтори. А потім висаджувати.

Ваш «квітковий бізнес» розширюється, як виникла ідея відкрити магазин?

Віталій: ідея з’явилась ще в період будівництва теплиці, але через певні обставини, довгий час так і залишалась ідеєю. Через повномасштабне вторгнення я залишився без роботи і ми вирішили реалізувати свій давній задум.

5 березня цього року у нас було відкриття. Звичайно, хвилювались чи потрібні квіти під час війни, але приклад наших друзі, котрі також цієї весни відкрили магазин в Ірпені, нас надихнув. Вони будували приміщення і відкриття було заплановане як раз на весну 2022 року. Але, не судилось.

Попереду ще заплановане відкриття магазину в Бучі.

До речі, коли обирали назву магазину, я запропонував квіти+Юля – ім’я власниці першого магазину в Ірпені. Тепер це вже майже мережа під цим іменем.

Вирощуєте лише тюльпани? А продаєте?

Тетяна: у нас в «Квітюлі» також є великий асортимент квітів у горщиках, як українського виробника, так і придбані на аукціонах за кордоном.

Після тюльпанів сіємо розсаду овочів в теплиці. Незабаром будуть на продаж: помідори, огірки, капуста.

Віталій: десь з початку вересня плануємо продавати цибулинки тюльпанів. Як наші, так і завезені з Нідерландів. Можна придбати і виростити собі на весну квіти, навіть на підвіконні.

Ще плануємо розширювати асортимент. Наразі є задумка висадити гладіолуси. Хочемо на осінь порадувати клієнтів своїми, вирощеними на обухівській землі квітами. Сподіваємось, все буде добре і наші діти зможуть піти наступного року в школу, а гладіолус – квітка, яку традиційно дарують на 1-ше вересня.

Ще в планах вирощувати піони і ромашки.

Де берете квіти на продаж?

Цибулинки тюльпанів є і голландські, але, переважно, у нас квіти вітчизняного виробника. Хризантеми в селі Телешівка, поблизу Кагарлика, іриси і троянди берем в Білій Церкві.

Шо б Ви побажали Обухову і Україні?

Хочеться від душі побажати довгоочікуваної Перемоги.

Миру нашій державі, злагоди в сім’ях і душах кожного.

Місту побажати хочеться, щоб розвивалось, процвітало.

І хай люди частіше дарують один одному квіти.