Пошук

TOП-злочинець: отаман Зелений в історії радянської Обухівщини

TOП-злочинець: отаман Зелений в історії радянської Обухівщини

Сучасна інтерпретація історії ключових сіл сходу Обухівщини докорінно відрізняється від її радянського варіанту.

Це стає зрозуміло з уривка видання"Київщина" (Політвидав, 1976) на сторінці Мистецтво, передають Хроніки Обухова.

Чи не головна відмінність - інтерпретація постаті отамана Зеленого: злочинця тоді - героя зараз.

...Трипілля - місце героїчних подій, що ввійшли пам'ятною сторінКою в історію громадянської війни. Влітку 1919 р. сюди в похід проти куркульської банди отамана Зеленого виступили другий Київський караульний полк, робітничий загін, інтернаціональний батальйон, комсомольці Київщини.

Оточені ворогами, мужньо бились червоноармійці і юні патріоти. Багато з них загинуло в нерівному бою, серед них - ватажок київських комсомольців Михайло Ратманський, юна героїня кулеметниця Таня Орликова. Щоб не потрапити до рук ворога, дівчина підірвала свій «Максим» і загинула, підірвавши кількох бандитів.

Над пораненими комсомольцями, які потрапили в полон, бандити вчинили звірячу розправу: їх катували, топили в криниці, кидали з високої кручі в Дніпро. Епопея героїчної боротьби і загибелі радянських патріотів від рук бандитів увійшла в історію під назвою «Трипільської трагедії». За рішенням Уряду Радянської України в 1938 р. на честь загиблих героїв у Трипіллі було встановлено пам'ятник. Під час окупації фашисти його зруйнували.

29 жовтня 1958 р, на тому ж місці відкрито величний 26-метровий гранітний обеліск. У 1958 р. в Трипіллі створено музей. Його експонати розповідають про героїв Великої Вітчизняної війни, про комсомольців - будівників нових шахт, підкорювачів цілини. В музеї зберігається Червоний Прапор ЦК ВЛКСМ, навічно переданий Київському обкому комсомолу в роки війни.

Читайте також:

Нижче по Дніпру. за 20 км від Обухова, на високому правому березі Дніпра при впадінні в нього річок Бобриці і Скворівки розкинулось стародавнє село Халеп'я. В літописах ХII ст. воно згадується як древньоруське місто. В 1239 р. місто було зруйноване татаро-монгольськими ордами.

Поблизу села в урочищі «Коломийщина» виявлено поселення трипільської культури. На глибині 30-40 см знайдені залишки 39 жител, розташованих по колу. Така планіровка будинків забезпечувала, очевидно, замкненість поселення. Долівка жител вистелена випаленими глиняними плитами, інколи в кілька рядів. Стіни і внутрішні перегородки зроблені з дерев'яного плетеного каркаса, обмазаного глиною.

На території села виявлено городище часів Київської Русі - залишки літописного міста Халепи та розкопано понад 100 Курганів. Є в Халеп'ї криниця, до якої всі знають дорогу. Вірніше, на тому місці колись була криниця. Бандити із зграї отамана 3еленого перетворили її на могилу.

Це було 29 червня 1919 р. Під час бою у Трипіллі до рук ворогів потрапили червоноармійці, а з ними 36 київських комсомольців. Частину полонених бандити розстріляли, інших живцем покидали у криницю. Жителі села поставили обеліск біля комсомольської криниці. В 1967 р. останки комсомольців перенесли в центр села до Будинку культури, встановили пам'ятник.

Сьогочасне життя селян Халеп'я пов'язане з колгоспом «Жовтень» - розвинутим багатогалузевим господарством.

Майже біля самого Дніпра розташоване село Витачів, віддалене від Обухова на 21 Км. Поблизу села виявлено поселення доби бронзи, могильник скіфських часів. Тут досліджено могильник та городище часів Київської Русі, яке вчені пов'язують з літописним містом Витачевим. Воно згадується як великий порт на Дніпрі у творах візантійського імператора Костянтина Багрянородного.

У Витачеві 1100 р. відбувся з'їзд удільних Князів, скликаний за ініціативою Володимира Мономаха.

Зараз Витачів — велике, гарно впорядковане село. Трудівники колгоспу «Заповіт Ілліча» господарюють на поливних землях. Потужна насосна станція подає на поля дніпровську воду. Зрошена земля віддячує щедрими врожаями: по 30-40 центнерів зернових, 350-400 центнерів солодких коренів збираюит нині витачівці. Про такі врожаї колись навіть не мріялось.