Пошук

Трипільська ТЕС, запаси вугілля і привид енергетичної кризи

Трипільська ТЕС, запаси вугілля і привид енергетичної кризи

За 30 років Незалежності українці були свідками не однієї енергетичної кризи. Причини кожного разу були різними, а от наслідки – майже завжди однакові. Енергетики з досвідом пам'ятають, як під час таких криз знеструмлювалися цілі райони і навіть міста.

Про це та роль Трипільської ТЕС у можливій кризі цього року розповіла Економічна правда, передають Хроніки Обухова.

У 1990-ті роки дійшло до того, що без електроенергії на певний час лишився Печерський район Києва включно з Головним військовим клінічним госпіталем. Зараз відключення центру столиці ніхто не допустить, але ситуація більш ніж критична. У тому числі – у Києві.

Минулого тижня в кабінеті голови Міненерго Германа Галущенка серед інших питань обговорювалася необхідність першочергового забезпечення вугіллям блоків Трипільської ТЕС – найбільш потужної електростанції в Київській області.

В іншому випадку брак палива може "спричинити каскадну аварію в столичному енерговузлі, яка залишить без світла велику кількість споживачів".

Поки що на складах цієї станції трохи менше 40 тис тонн вугілля при необхідних 200 тис тонн. Усе це відбувається на фоні численних заяв влади про майже стовідсоткову готовність до опалювального сезону.

Трипільська ТЕС, запаси вугілля і привид енергетичної кризи
Трипільська ТЕС, запаси вугілля і привид енергетичної кризи

30 вересня на сайті "Центренерго" опублікували повідомлення про повну готовність до осінньо-зимового періоду, яке в учасників ринку та профільних експертів викликало відвертий подив.

Річ у тім, що державна компанія працює з мінімальною потужністю: чотири блоки на три ТЕС. Кожна станція має великі проблеми із забезпеченням вугіллям.

Трипільська ТЕС (встановлена потужність 1 800 МВт, найбільший постачальник електроенергії у Київську, Черкаську та Житомирську області – ЕП) накопичила 38 тис тонн, що менше за прогнозний графік Міненерго на 193 тис тонн.

Ситуація дійсно виглядає критичною, однак однозначно спрогнозувати, яким буде опалювальний сезон – дуже важко.

Все залежить від величезної кількості факторів: від погодних умов та динаміки накопичення вугілля до аварійності на теплових та атомних електростанціях.

Багато що буде залежати від атомної генерації, оскільки саме вона повинна у разі необхідності підстрахувати тепловиків та компенсувати дефіцит потужностей.

Міністр енергетики Герман Галущенко напередодні зробив ще одну оптимістичну заяву з цього приводу: протягом ОЗП в роботу запустять 14 з 15 блоків АЕС. А останній при цьому перебуватиме в резерві та буде підключений у разі потреби.

Це реально, але на грані. Бути впевненим, що такий тривалий час не буде жодних аварійних ситуацій – дуже важко. І тут не йдеться про великі аварії, – скептично ставиться до заяв міністра співрозмовник ЕП в парламенті.

Ще один варіант, який розглядає влада – відновлення імпорту з Росії та Білорусі, заборона на який закінчується 1 листопада 2021 року. Керівник НКРЕ Валерій Тарасюк не виключив, що заборону продовжувати не будуть. Все залежить від готовності енергосистеми.

Утім, розглядати цю опцію в якості надійного джерела поставок – було б не дуже правильно. Обидві країни зі зрозумілих політичних причин можуть відмовитися продавати електроенергію Україні.

Читайте також: