В мережі з'явилася архівна світлина знищеної церкви під Обуховом

В мережі з'явилася архівна світлина знищеної церкви під Обуховом
14:57 13.05.2019

В мережі з'явилася архівна світлина церкви в селі Гусачівка під Обуховом.

Про це повідомляють Хроніки Обухова з посиланням на "Пам’ятки України на фото першої третини ХХ ст."

- Церква св. Параскеви 1787 р. у селі Гусачівка Обухівського району Київської області, - йдеться у підписі.

Про її історію розповіли на сайті Обухівщина православна.

... Парафіяльна церква святої мучениці Параскеви існувала в селі вже в 17 столітті, проте про неї історичні документи не залишили будь-яких документальних відомостей. Гусачівська церква в ім'я мучениці Параскеви побудована в 1787 році поміщиком К.Мілевським. З візитацій Білоцерківського деканату за 1740 рік видно, що її попередниця споруджена була на цьому ж місці у 1703 році.

В часи побудови цього храму Гусачівка перебувала на території Польщі, яка активно силою зброї насаджувала унію.

- Нашими прадідам не раз доводилося зі зброєю в руках доводити своє право сповідувати прабатьківську віру. Боротьба продовжувалася з перемінним успіхом- коли до Гусачівки вступали каральні загони, набрані з католицької шляхти, то в місцевому храмі святої мучениці Параскеви служили священники-уніати. А коли їх виганяли місцеві гайдамаки, то знову служилося по-православному, - розповідає автор.

Новий гусачівський храм являв собою типову для того часу три купольну споруду, возведену з соснової деревини. Окрасою церкви був різьблений невисокий іконостас, який відділяв основну частину храму від вівтаря. У вівтарі знаходився Престол, на якому перебувало напрестольне « Євангеліє», підсвічник, напрестольний срібний хрест, антимінс.

Стіни вівтаря та центральної частини церкви були прикрашені іконами. Освітлювалося церковне приміщення панікадилом, що висіло посеред храму. В одному з кутків церкви стояла купіль для хрещення дітей - в ній свого часу побував кожен мешканець Гусачівки. Гарними були і храмові хоругви, які мали на собі іконографічні зображення.

В церкві існував досить широкий вибір священицьких риз, підризників та іншого богослужбового одягу. Розкішною була і церковна бібліотека - в ній
поряд із книгами суто богослужбового змісту перебували і видання з галузі медицини та сільського господарства.

- Саме цей храм був окрасою осередком духовного та громадського життя Гусачівки до радянських часів, - впевнений автор.

Якщо вагомих ремонтів Свято-Параскевського храму документи не згадують, то «косметичних» ремонтних втручань протягом понад півтора століття існування церкви було чимало. Наприклад, одна з клірових відомостей стверджує, що лише в 1864 році на честь недавнього визволення селян з кріпацької неволі миряни вирішили відзначити це торжество кардинальним оновленням церкви. Цього року миряни звернулися до київського митрополита Арсенія (Москвіна) з проханням дозволити відремонтувати та оновити храм. Владика Арсеній (Москвін) благословив добру справу.

І того ж таки 1864 року церкву вперше було покрито залізним дахом, що усувало чимало проблем для дерев'яної споруди. Тоді ж храмові стіни було пофарбовано зовні і з середини. Далі миряни десяток років збирали кошти, щоб у 1875 році пофарбувати і покрити залізом ще й дзвіницю Свято-Параскевської церкви.

- Храм довгі десятиліття був окрасою та центром духовного і громадського життя. Безсилий в лютій злобі радянський атеїзм знищив Гусачівську святиню, яку не вдалося стерти з лиця землі навіть польським загарбникам, які сповідували католицизм. У 2009 році споруджено новий храм святої мучениці Параскеви, - додав він.

Топ за тиждень

Останні новини