Васильківський розпис: що це, як це, хто це
10:38 30.10.2022
Васильківський розпис: що це, як це, хто це

Васильківський розпис захоплює своєю незвичайністю. У васильківському розписі яскраво виражена стилізація форм, поєднані рослинні мотиви та зображення тварин. Декоративності йому надає рослинний візерунок із мазків. Основні кольори цього розпису: червоний, синій і жовтий.

Про це йдеться у матеріалі на сторінці UA.Heritage, передають Хроніки Обухова.

Розписували васильківці головним чином миски, рідше – круглий посуд, глечики, макітри для вареників – тощо . З рослинних мотивів на васильківському посуді бачимо головним чином окремі пірчасті листки. Їхнє колірне заповнення рідко має вигляд суцільної кольорової плями: найчастіше середину листя вкривають лінії, які нагадують прожилки.

На відміну від дибинецьких розписів, на васильківських мисках часто малювали кривульки – дрібні й густі, іноді великі й розлогі, а також ряди крапок, що повторюють лінійний контур. У васильківців виробилася своя система розпису, свої улюблені композиції. Для їхніх малюнків характерна несиметрична композиція, утворена кількома, іноді тільки двома великими мотивами – саме в цих композиціях найчастіше трапляється характерне велике листя з прожилками на простих мисках такий малюнок вільно заповнює всю площу дна і стінок.

Васильківські майстри порівняно рідко зверталися до вертикально орієнтованих композицій з рослинними орнаментами або зображеннями птахів. Птахи на Васильківських мисках великі, масивні, з разком намиста на шиї, але характер обробки пір’їн на них інший. Малювали півнів або чайок.

Дуже поширеними на васильківських мисках були малюнки з центричними композиціями. Миски з плавним вигином стінок частіше прикрашали кількома рослинними гілками, що розходяться в стрімкому спіральному русі від центру. На мисках «до лавки» малювали здебільшого центральну розетку (чотирьох чи шестипроменеву зірку), а стінки вище «лавки» оздоблювали гребінцями або смугою, утвореною чергуванням двох орнаментальних мотивів. Але найчастіше на мисках з колінним зламом стінок малювали дві смуги гребінців – над лавкою і навколо денця, де вони утворювали щось на зразок своєрідної променистої розетки. По селах північної Київщини таких мисок збереглося найбільше.

Погода