Пошук

Відомий актор розповів про Голодомор на Обухівщині

Відомий актор розповів про Голодомор на Обухівщині

Актор Ігнатуша розповів, як вижила родина мами в Голодомор

Своєю історією він поділився з Газетою по-українськи, передають Хроніки Обухова.

... У родини забрали все – їжу, землю, худобу та навіть теплі речі. Четверо дітей, батьків і дідуся залишили помирати. Першим не стало дідуся, який віддав Богу душу, впавши посеред хати, проте так і не вступивши в колгосп.

Так починалась історія дитинства матері відомого українського актора, співака та режисера Олександра Ігнатуші. Про трагедію їхньої родини він розповів у рамках проєкту 24 каналу "Голод і мор: пам'ять поколінь".

Забрали все, навіть теплі речі

Мама Олександра Ігнатуші народилась у 1925 році в селі Трипілля, що фактично за 50 кілометрів від столиці України. Їй було 7 років, коли почався геноцид українців.

Вони були селянами. Про заможність не йшлося. Бідна робоча родина, – пригадав актор.

У їхній дім, як і до інших українців, прийшли буксирні бригади та витрусили все. Актор пригадує, що люди їх називали "червоними мітлами" – вони приходили з залізними палицями, якими протикали піч, грубу, долівку та город. Всюди шукали приховане зерно та їжу.

Винесли все – навіть пакетик з кукурудзою відібрали. Дивно й не зрозуміло, та що там вже розуміти… Забрали теплі речі – кожух, хустку, все зимове,
– пригадав Ігнатуша.

Потім бабуся актора бачила свою хустку десь в "торгсині" (спеціальному магазині, в якому можна було купити продукти харчування та інші речі за валюту чи золоті та срібні цінності, у 1932 – 1933 роках ці магазини стали одним із механізмів викачування дорогоцінностей та сімейних реліквій в українців – 24 канал).

Як забрали всю худобу з двору і хліб з комори, і барахло, а нас четверо було маленьких (це було серед зими). Не було ні їжі, ні одежі. Ходить в школу ні в чому було", – саме так через понад 85 років після геноциду написала про своє дитинство Катерина Ігнатуша у своїй збірці віршів "А життя протіка, як ріка.

Комуніст хотів залишити сім’ї телятко

Під час одного з рейдів комуніст хотів залишити родині телятко, проте інший не дозволив.

Їх же примусово брали в ті "активісти" – не підеш ти, то будуть проблеми. Молодих комсомольців брали, а вони були сусідами й родичами тих, у кого забирали хліб,
– пригадав актор.

Один з них помітив, що телятко сховали за дверима, проте вийшов з сараю та сказав, що нічого немає.

Старший зайшов, помітив це телятко й вивів, – пригадав розповідь матері актор.

Так, у родини не залишилось нічого прихованого. Ігнатуша пояснює, що вони були люди безхитрісні.

Може хтось був більш завбачливий чи передбачливий, адже були люди, які ухитрялись приховати й потім їх це рятувало. У маминій сім'ї прихованого не було,
– згадав син Катерини Матвіївни.

Згідно зі спогадами Катерини Ігнатуші, у родини забрали 45 соток землі. Через 86 років жінка пам'ятатиме, яка ж то була земля "дуже добротна, але її взяли". Вона також поставить риторичне запитання: "Коли нам вернуть землю добротну, що взяли?".

Пенсії тоді люди не мали і продати нічого було. Люди на ходу тоді вмирали, без всяких надій жило село, – пригадала жінка.

Читайте також: