Пошук

Археозоологія Обухова або хто з'їв наших зубрів?

Археозоологія Обухова або хто з'їв наших зубрів?

Продовжую читати монографію «Літописні слов’яни передодня утворення Київської Русі: тваринництво та мисливство» С.А. Горбаненко та О.П. Журавльов.

Один з найбільш цікавих (для мене) моментів це інфа про те, кого ловили і їли в Обухові (території) тутешні аборигени.

Серед інших найбільш цікаві, ймовірно, ТУРИ/ЗУБРИ і ВЕДМЕДІ.

ЩО ЦІКАВОГО? (крім того, шо тут водилися цілком їстівні ведмеді).

  1. Згідно з авторами монографії в Обухові 2 залишків турів/зубрів визначено чотири — це 14,3 % мисливської здобичі). Це більше ніж на інших аналогічних майданчиках.
  2. Полювати на зубра було безпечніше, ніж на тура. Серед залишок в Обухові 2 переважали саме зубри.
  3. Цікаво те, що одомашнювали не зубра, який намагався не зустрічатися з людиною, а тура, який її атакував при найменшій нагоді.

Чому так?

Однією з причин, пишуть автори, могла стати звичайна практичність людини. Зубри набагато стрибучиші, ніж тури. Тому для їх утримання треба було б будувати огорожі заввишки явно більш як два метри, інакше тварини їх перестрибнуть.

Людина — істота лінива, тому віддавала перевагу спійманим турятам, для яких достатньо було огорож приблизно в людський зріст.

***

Читаю про турів і згадую, що однією з перших книжок у житті я прочитав Теодора Микитина «Крізь бурі», здається. Перша повість була про боротьбу Вавілона з Ассирією («Втікач із Ніневії»), а друга про війну антів з готами («За покликом серця»). До речі, на території Обухова є сліди і тих, і інших (антів і готів, власне).

І у першій, і в другій (повістях) наче згадувалися тури. В другій так наче звали одного з персонажів. Втім, це не точно – давно то читалося. Але, закапелки підсвідомого тригернуло будь здоров.

Ну і друге. Парні, котрі їли зубрів на горі арх. комплексу Обухів 2 і мрійливо дивилися на заквітчану долину Кобрини були носіями ВОЛИНЦЕВСЬКОЇ культури.

Простіше кажучи це СІВЕРЯНИ, лівобережні брати наші наддніпрянські (дада, з території сучасної Полтавщини сюди приходили ще тоді :)).

Що вони робили на «канонічній» території правобережних ПОЛЯН – питання третє, можливо розповім іншим разом.

Так чи інакше наше сало (смислі, зубрів), зжерли саме вони.

Археозоологія Обухова або хто з'їв наших зубрів?
Археозоологія Обухова або хто з'їв наших зубрів?
Читайте також: