Пошук

Дослідник ГУЛАГу розповів, як в Обухові утилізували заборонену літературу

Дослідник ГУЛАГу розповів, як в Обухові утилізували заборонену літературу

Незалежний історик, дослідник ГУЛАГу Микола Сябристий розповів, що у 1970-80 значну частину вилученої із державних бібліотек літератури відправляли на переробку на картонно-паперовий комбінат в Обухові.

Своїми спогадами від поділився на шпальтах України молодої, передають Хроніки Обухова.

У системі ГУЛАГу (Головного управління таборів) НКВС і МВС СРСР було 476 концентраційних табірних систем. У ці міні ГУЛАГи входили десятки виправно-трудових таборів (ВТТ) і виправно-трудових колоній (ВТК). Через них пройшли, були, по суті, перемелені долі й життя 18 мільйонів ув’язнених, здебільшого «за контрреволюційні злочини». 30% з них, за офіційною статистикою, — українці, розповів він.

Микола Сергійович перелічив усі ці цифри і назви з пам’яті. Вона в нього унікальна, він може годинами цитувати цілі абзаци різних документів. У його особистій бібліотеці, за словами співрозмовника, 10 тисяч томів, колись заборонених Централітом (органом цензури) книжок.

Їх дуже активно вилучали в 1970—1980-ті роки з державних бібліотек на знищення — переробку на Обухівському картонно-паперовому комбінаті, а я відбирав для себе з тих гір приреченої літератури найцінніші видання, додав він.

Читайте також: