Пошук

Ентузіасти уклали карту володінь князів Острозських, але без Обухова

Ентузіасти уклали карту володінь князів Острозських, але без Обухова

Інтерактивна карта володінь князів Острозьких тепер доступна для всіх охочих. Це діджитал-платформа для представлення культурної спадщини територіальних володінь князів Острозьких (XII-XVII ст.). Втім, на ній немає Обухова, котрий, як відомо входив до їх "міні-імперії" і своїм становленням на певному етапі завдячує саме Острозським.

Вона розміщена на "Віртуальному музеї спадщини князів Острозьких" - онлайн платформі для популяризації культурної спадщини княжого роду в інтерактивному форматі, що була започаткована Анастасією Драчук та Олесею Гощук в 2019 році, передають Хроніки Обухова з посиланням на УП.

  • Веб-ресурс розроблений компанією QwerMe, та містить інформацію про князів та їхню культурну спадщину на 5 мовах, а також оцифровані оригінальні експонати XVI-XVII століття, відео 360 та 3D тури.
  • Для втілення цифрового проекту було створено живописну карту володінь князів Острозьких.
  • Над нею працював київський художник Юрій Нікітін спільно з історичним консультантом проекту Миколою Бендюком.

У 2021 році на віртуальному музеї почала функціонувати інтерактивна карта володінь князів Острозьких. Це ефективний та цікавий засіб для онлайн мандрівки найцікавішими містами п’яти країн світу – України, Польщі, Білорусії, Литви та Словаччини, які колись належали княжому роду та до цього часу зберігають своє історичне надбання, йдеться у повідомленні.

Вона стане в нагоді любителям мандрівок, які через карантинні обмеження не можуть активно подорожувати. Завдяки інтерактивній карті можна віртуально побувати в 15 містах, що входили до острозького князівства, та спланувати собі майбутню реальну мандрівку.

Проект реалізований за підтримки House of Europe.

Проект має й освітню складову. Це 4 відеолекції для школярів, що вивчають період князів Острозьких на уроках історії. А коротко про 500-літню історію формування володінь князів Острозьких можна дізнатися з анімаційного відео, яке створив для проекту Андрій Малюський – керівник ГО "Town Image Studio".

Всіх, хто цікавиться українською культурною спадщиною та шукає змістовний контент в інтерактивному форматі, запрошують слідкувати за проектом на сторінці в фейсбуці, а також мандрувати шляхами князів Острозьких онлайн та оффлайн.

Довідково:

  • 1471 року великий князь Литовський Казимир підтверджує право на володіння Лукавицею Івашка Юршича. Оскільки Івашко не мав синів, то власником його маєтків стала його сестра Юршанка, що вийшла заміж за волинського православного шляхтича, кухмістра Олехна (Олексія) Монвида-Дорогостайського, який зробився таким чином володарем Лукавиці.
  • Олехно Монвид-Дорогостайський мав одного сина — мечника Миколу. В Миколи було чотири сини: Микола, Станіслав, Петро та Ян (Іван). По смерті батька Миколи Дорогостайського 14 липня 1550 року відбувся розподіл маєтностей між синами. В результаті Кухмістрівщина (Лукавиця) дісталася найменшому Яну.
  • Ян Дорогостайський володів Лукавицею 15 років і помер, залишивши одного спадкоємця, малолітнього сина Павла. Опікуном Павла був призначений його дядько Петро Миколайович Дорогостайський, що згодом відправляє Павла навчатися за кордон, а після цього продає (хоча й не мав на це права) у 1588 році Лукавицю білоцерківському старості Янушові Острозькому за 300 кіп литовських грошей.
  • Також відомо, що в свою чергу Януш Острозький у поселенні Лукавиця поставив управителем козака Обуха. Крім цього, Острозький заснував села Великий Обухів і Малий Обухів та містечко Новий Обухів. Після повернення з навчання з-за кордону, Павло Дорогостайський вступає у судову боротьбу з Янушем Острозьким за право володіти Обухівщиною. В результаті у листопаді 1598 року Павло через суд повертає свої законні землі.
Читайте також: