Кравченко - фотограф з Обухова
09:39 03.01.2023
Чайковський Мирослав
Чайковський Мирослав

Свого часу я вже викладав низку цих світлин жителів Обухова на сайті Хронік ("Обухівські родини (1916 - 1930-і): в радості і горі (фото)" - http://surl.li/egjwo.

Нещодавно я познайомився з Oksana Yurkova, котра має безпосередній стосунок до формування "Цифрового архіву Голодомору" by Інститут історії України НАН України.

Висновки, котрі я зробив в результаті отриманої консультації наступні:

1. Інколи немає сенсу орієнтуватися на обласні і тд архіви, оскільки різні населені пункти з огляду на різні причини можуть мати різну у них представленість;

2. Однією з відповідей на питання, "Де, власне фото Обухова?" можуть бути сімейні альбоми, ця, практично недосліджена місцева ойкумена;

3. Крім того, варто звернути увагу на фотографів, таких як КРАВЧЕНКО ПЕТРО ПАВЛОВИЧ (1909–1974), котрий працював в Обухові і залишив нам, приміром, ці шикарні фоти родини ГИТУНІВ за 1929 рік.

ДО СЛОВА: В "Обухові" Домотенка є згадки Панченка про обухівську Базарну площу чи не у 1928 році. В її описі він, зокрема, згадує і фотографів, котрі там "крутилися". А це значить, що шанси на віднайдення світлин обухівських церков, синагог, магазинів, шинків і панських садиб є.

Безумовно, більшість фот з обухівських родинних альбомів будуть радше студійними і портретними. Втім, це не зменшує їх цінності, оскільки дає можливість отримати додаткову інформацію про місцеву антропологію (в 1973, здається, Обухів і Григорівка навіть потрапили у всеукр вибірку як представники Сер. Наддніпрянщини), одяг тощо.

Відтак, шо ми маємо на виході:

  1. Власне, джерело фото - http://surl.li/egkbb ("Цифровий архів Голодомору").
  2. Місце зберігання: Обухівський краєзнавчий музей імені Юрія Домотенка.
  3. ІДЕЯ - подумати над формуванням локально-візуального, безумовно, благодійного (на користь ЗСУ) обухівського фото-проекту.

Oksana Yurkova дякую за консультацію.

Ірина Юхимчук, Ольга Матвийчук, Svetlana Denisyuk, Олена Артюшенко, Лідія Пелих (і всіх інших бажаючих) запрошую до початку непублічних ("недороблене не показують") обговорень потенційної кооперації в цьому напрямку.

***

ФОТО:

  1. Кравченко Петро Павлович (1909–1974) - український фотограф, працював у м. Обухів (нині Київської області)
  2. Родина Гитун. с. Обухів, Обухівський район, Київська округа. Фотограф П. П. Кравченко. 1929 р.