Обухів і обухівські села на малюнках де ля Фліза
14:17 08.10.2022
Обухів і обухівські села на малюнках де ля Фліза
Чайковський Мирослав
Чайковський Мирослав

Прийшов шабат, а з ним і суботній лікбез. Сьогодні він буде без зайвих текстових додатків, картинки так картинки.

Для затравки:

  1. Де ля Фліз - етнограф французського походження, котрий працював на території Київщини в першій третині - середині 19 ст.
  2. Залишив біля 9 так званих "альбомів". Принаймні в одному з них є досить обширні етнографічні дані про життя мешканців Обухова та інших так званих "обществ" довкола нього.
  3. Я наскрінив лише ті, що так чи інакше стосуються старого адміністративного Обухівського району і є впізнаваними для земляків. А також виключно візуалку, без описів, котрі рукописні і малочитабельні.
  4. З цікавого - власне Обухів. Згідно із загальноприйнятою оцінкою на ньому зображені гора Городок і Михайлівська церква на сучасній Автостанції (чит. більше - http://surl.li/dgsim). Всього етнограф згадує 5 обухівських гір. Локація двох з них (Городка і Довгої) зафіксована.
  5. По суті своїй замальовки де ля Фліза це не лише тодішні профілі обухівських сіл. Це ще і натяки на тодішні промисли (вулики, вітряки і тд). На геологічну структуру Київського плато (всі ці лесові профілі). Втім, якшо серйозно, то в альбомі є практично вичерпні описи ландшафтів, промислів, одягу і тд тодішніх мешканців Обухівського краю.
  6. Ну і головне. Наскільки я розумію це найбільш ранні (і можливо єдині) образно-просторові зображення Обухова і сіл, як мінімум, 19 ст. Ідея для локального мерча на футболочках.
Погода