Обухів і процес декомунізації/дерусифікації вулиць
10:27 07.07.2022
Обухів і процес декомунізації/дерусифікації вулиць
Чайковський Мирослав
Чайковський Мирослав

У Києві буде вулиця князів Острозьких. А ще одну пропонують перейменувати на честь де ля Фліза.

Крім того, комісія, котра займається перейменуванням виробила низку досить цікавих правил.

Серед них, приміром, не змінювати назви на честь червоноармійців, які брали участь в обороні Києва 1941-го або звільненні Києва 1943-го.

До чого це я?

1. Князі Острозькі певний час володіли Обуховом і як ніхто до (і після) них доклалися до його розвитку. Зокрема, з ними пов'язують закладення Нового Обухова і місцевого замку - по суті укріплення, заселення і модернізацію тамтешніх до них хуторів.

Десь біля Януша в статусі урядника терся такий собі пан Обухівський. Згодом він переїхав на Волинь і загалом його зв'язок і з задокументованим Обухом не прослідковується. Хоча і можливий.

2. Де ля Фліз не просто дав досить вичерпні описання Обухова і всіх сіл Обухівщини, але і їх та їх мешканців зображення. В Обухові це, зокрема, Михайлівська церква, зображення мешканців містечка.

3. А ще є радянський льотчик Буканов, котрого збили під час ВВВ над Германівкою, а знайшли і поховали в Обухові. Його іменем до цих пір названа вулиця, котру, ймовірно перейменують.

Перейменовувати це складно. Особливо, якшо чіплятися до ідеологічної чи етнічної складової сабжа.

Приміром, чи мали близькі до комуністичних (або і їх) погляди Малишко, Косинка, от. Зелений, С. Бердяєв (останній ще й етнічний росіянин).Так.

Називати їх іменами це декомунізація чи навпаки? Чи були протягом поколінь імперськими чиновниками Гудим-Левковичі? Перейменовувати на їх честь Перше Травня це декомунізація чи русифікація?

З іншого боку, чому ними можна, а голіциними, горчаковими, турчаніновими і тому подібними також дотичними до Обухова персонажами - ні?

***

Очевидно, що головною підставою для увічнення в топонімі має бути не кров чи політичні погляди, а зв'язок з територією, внесок в неї.

Тому, що якщо слідувати виключно букві закону то особливо правих персонажів (крім Дашкевича-Горбацького і той білогвардієць) в Обухові то і не було.

А відтак і сильно прив'язатися немає до кого.

Жаль, Маяковський з його "Москаль, на Украину зубы не скаль" ніколи не бував в Обухові. А єдиний з відомих футуристів цього краю, Михайленко, здається, з Германівки (теж здається) жив у Харкові і був розстріляний більшовиками.

Погода