Пошук

Цей день в історії: отаман Зелений "розірвав" Переяславський договір

Цей день в історії: отаман Зелений "розірвав" Переяславський договір

В цей день більше як 100 років тому (1919) трипільський отаман Данило Терпило ("Зелений") "скасував" Переяславську угоду з Московією. Для цього він зачитав відповідний маніфест у центрі Переяслава перед козаками, міщанами та духовенством.

Про це нагадують Хроніки Обухова з посиланням на Газету по-українськи.

Довідково:

  • У Росії Переяславська рада, скликана гетьманом Богданом Хмельницьким 1654 року, завжди трактувалася як "возз'єднання" України з Росією. Але криваві події революції 1917-1921 років вчергове показали справжню сутність цього "возз'єднання".
  • 1919 року отаман Зелений, не згодний з курсом Директорії УНР, вирішив підтримати радянську владу. Однак агресія більшовиків, захоплення ними Києва та грабунок селян київщини продзагонами повернули його на антирадянський шлях.
  • Проти отамана кинули до 20 тис. червоних солдатів, які захопили Трипілля. Українські повстанці були змушені відступити до Переяслава, де отаман, під схвальні вигуки українців, і розірвав давню угоду. Тоді його сили складали близько 30 тис. повстанців.
  • Уже наступної доби між ними та більшовиками розпочалася багатоденна битва, однак спроби Зеленого відбити Трипілля зазнали невдачі. У вересні 1919 року отаман із військами перейшов на бік Директорії, а згодом вів бої з денікінцями.

Зеленого тяжко поранили під Каневом. Він помер наприкінці листопада у селі Стрітівка на Київщині. Поховали у Трипіллі.

Читайте також: