Від Малишка до Малищенка і назад: казуси обухівського прізвищетворення

Від Малишка до Малищенка і назад: казуси обухівського прізвищетворення
20:36 18.03.2023
Чайковський Мирослав
Чайковський Мирослав
В моєму сімейному анамнезі є історія, коли тьотя-чиновниця хотіла записати нещодавно народженого Мирослава як ЧайкІвського. Що, безумовно, викликало обурення у батьків вищевказаного кіндера.

Власне, не секрет, що стабілізація прізвищетворення в Україні сяк-так відбулася вже за паспортизації населення у радянські часи. Хоча і тоді відбувалися ексцеси на кшталт наведеного вище.

Зараз є досить багато цікавих праць про формування українських прізвищ, а також гротескних ситуацій, коли, приміром, всі 4 сина 1 батька мали абсолютно відмінні від нього прізвища.

Ймовірно, щось подібне трапилося на певному етапі з пращурами Андрія Самійловича, про що свідчить прізвище МАЛИЩЕНКО (чи МАЛИШЕНКО) у Прокопа Васильовича, обухівського селянина генерал-майора Бердяєва, котрий 11 листопада 1834 року одружився з Феодорою, дочкою Івана Мойсейовича Лагоди.

Його батько теж був Малищенком. А от син (і дід) Малишками.

Малишко - Малищенко - Малищенко - Малишко.

Мені цю історію свого часу розповіла Olena Povar, обухівську прабабусю котрої під час Голодомору врятували київські євреї. І котра, ймовірно, єдина, хто у своїх генеалогічних дослідженнях обухівської гілки дійшла до святая святих "шукача коріння під родинним деревом" - "Рум'янцевського опису Малоросії 1765—1769".

Документ сєй рідкісний і, як виявилося, досить дорогий (копії). А тому, станом на сьогодні навряд чи доступний. Втім, інформація котра закодована на сотні сторінок описання Обухова, впевнений, достатня для написання повноцінної наукової монографії. А для істориків-любителів типу мене взагалі "цей дощ надовго". Це "біблія Обухова 18 століття".

Власне, уривки, котрі мені доводилося бачити не лише досить детально описують імена, прізвища, заняття, топоніми, але і дозволяють будувати якісь первинні гіпотези.

Приміром, про заселення краю вихідцями з Лівого берега (Переяслав - історична батьківщина. Шучу.). Про народженння і життя місцевих топонімів (дуже цікава ситуація з урочищем Погана товарина, котрий згадується 200 (!) років тому і животіє до цих пір. Тощо.

Обухову потрібен цей перепис. Мені потрібен цей перепис. І рано чи пізно він буде і в Обухові і у мене .

Що стосується прізвища пращурів А.С. Малишка і його зміни в поколіннях з Малишка на Малищенка і назад.

Тут шановна Олена Повар зауважила наступне:

... Прізвища були несталі, часто змінювалися, мали різні варіації. Часто - енко це син, скоріш всього записали при одруженні Малищенко, як сина Малишка. Коли став головою сімейства почали писати Малишко. Але, у інших випадках часто залишалися вже як - енко...

І мене таке пояснення цього казуса цілком влаштовує.

***

Кого цікавить більше, читайте її спостереження за пращурами поета за адресою - http://forum.genoua.name/viewtopic.php?id=699. Впевнений, це досить свіжа частина минулого його родини. Якшо постаратися, можна навіть намалювати схемку. Принаймні, часткову.