Пошук

Не Малишком єдиним: ТОП богів обухівської історії

Не Малишком єдиним: ТОП богів обухівської історії

Станом на сьогодні Обухів, як і більшість київських передмість позбавлений свого коріння, а відтак і потенційного туристичного шарму.

Більшість населення позбавлене елементарних уявлень про історичні постаті, котрі населяли долину р. Кобрина. Паралельно місцеві консервативні кола намагаються відродити пізнорадянський пасторальний міф Обухова.

Читайте також:

Помножений на сучасний націоналістичний дискурс він

 • звужує,
 • обмежує
 • і спотворює потенційно привабливий образ обухівської історії.

Варто відзначити, що спотворений обухівськими фундаменталістами образ Обухова є типовим культурним покручем - результатом "абортизації світогляду", котрий здійснили вчорашні комсомольці-активісти - сьогоднішні РУХівці на початку 90-х. Таким шляхом до нового, пострадянського патріотичного канону потратила частина старих комуністичних божків на кшталт Малишка.

Безумовно, сучасний культ Малишка - радянський, бережно загорнутий до ковдри із некритичного сприйняття і напівживим десантований у 21 століття. В Обухові він носить всі ознаки культурної релігії. Єдине, що тішить - це постійне зменшення кількості адептів "рушникової секти", котра не має сил розвітатися з культурними кодами своєї комсомольської молодості.

Втім, крім нього, існує кілька перспективних, проте маловідомих в Обухові персонажів, здатних

 • доповнити
 • і заповнити прогалини в насправді незгіршій за інших обухівській історії. Можливо колись ці призабуті історичні тіні займуть своє місце в пантеоні обухівських богів і доповнять відколоті частини її мозаїки.

Для зручності розіб’ємо їх на епохи, вихідцями із котрих вони були. Відтак, йдеться про наступні, потенційно продуктивні образи обухівської історії. Для зручності братимемо по 3 з кожної епохи.

Отже:

Велике князівство Литовське / Річ Посполита

 • Обух. Напівлегендарний засновник Обухова, котрий, ймовірно, об’єднав в єдину адміністративну систему розкидані по місцевим горам-ярам, хутори;
 • Князь Острозький. Батько чи син, перший легенда, другий – останній в роді. Фактичний засновник Обухова, похований у труні історії класовим радянським підходом до неї.
 • Козацькі ватажки. Яків Сачко і Микита Швачка. Можливі вихідці з Обухова. Повстанці за українською, здрайці – польською версією історії. Легенди козацького архетипу України. Яків Красовський – історичний персонаж, сотник часів Хмельницького.

Російська імперія

 • Бердяєви. Всі три – батько і два сини. Генерал-губернатор Києва і діти, котрі народилися або певний час жили у маєтку в Обухові. Всесвітньовідомий російський філософ-консерватор і маловідомий український поет-есер. Переказ про череп генерала - один із неперевірених епізодів місцевої історії.

УНР/гетьманат

 • Отаман Зелений. Трипілець, котрий, на відміну від вихідця з Щербанівки Григорія Косинки увійшов до долини обухівської історії. Парадокс у тому, що, згідно з переказати старожилів в Обухові його не жалували. Втім, це не завадило новітнім міфотворцям зліпити з цього "трунаря" української державності чергову націоналістичну «ікону». Поставити комуніста Зеленого на п’єдестал поруч з більшовиком Малишком.
 • Дашкевич-Горбацький. Діяч УНР і Гетьманату, викреслений з місцевої історії 70 роками її «мужиказації» (і «малишкізації» теж).
 • Мошко Лисинський. Єдиний відомий нам дореволюційний (швидше до погромів 1919) рабин Обухова, чия постать повинна увійти до обухівського пантеону з кількох причин. Одна з них - історія Обухова це історія всіх, хто жив на його території без огляду на походження.

Велика Вітчизняна (Друга Світова)

Перші два це

 • Іван Русан і Микола Киянченко. З ними все просто – вони Герої Радянського Союзу. Тут немає що додати або відняти.
 • Третій дуже контраверсійний, партизан-чекіст Бараков (Вараков), котрого у Києві застрелив діяч націоналістичного підпілля. Були й інші, як загиблі у Розкопаній цивільні, так і очільники партизанського руху.

Радянська Україна

 • Малишко, Малишко і ще раз Малишко. Ікона, фреска, збірний образ, уособлення модерної України і пасторального Обухова, ЇХНЄ «все» - НАШЕ «фе».
 • Георгій Киянченко. Художник. Призабутий як і всі, хто мігрував до Києва і розчинив своє мистецьке обухівське ДНК в морі тамтешнього культурного життя.
 • Юрій Домотенко. Краєзнавець, й першим здійснив поворот на 360 градусів і перейшов на бік самостійників у 90-х. «Козак» Обух і «незалежник» Зелений – його, закладені до історії Обухова образи-бомби, вибух котрих поховав під собою право на відмінну від ура-патріотичної точки зору.

Доба Незалежності

 • Володимир Чаплінський. Герой Небесної сотні і новітньої історії як Обухова, так і України.
 • Герої АТО. Загиблі під час звільнення Донбасу обухівці і мешканці району.

Остання сходинка нашого пантеону богів обухівської історії вільна. І це добре, оскільки до неї не потрапляють за життя. Тому, многії літа претенденту.

Читайте також: