Обухів і Трипілля: паралельні історії
10:23 22.05.2023
Важливе
Обухів і Трипілля: паралельні історії
Чайковський Мирослав
Чайковський Мирослав

Парудень тому був день музеїв і ми відвідали музей у Трипіллі. Мета, котру переслідував особисто я полягала у тому, щоб ознайомитися з екскурсійним досвідом сусідів. Крім того, розвіртуалитися з Антоніною Молотковою, котра, як виявилося, просто втратила свій фейсбук-акаунт.

Власне, питань і ремарок до екскурсовода у мене було багато. Але, час, спека і ще один ентузіаст не дали мені здійснити свій підступний план.

Втім, деякі висновки з екскурсії я виніс.

  • У мене (і це надзвичайно дивно) майже не виникло властиво доказових претензій до екскурсовода (-дки). Іншими словами, попри мою претензійність я не зауважив нічого, що міг би інтерпретувати як “фолк-хісторі” і тому подібну конспіру, і це чудово.
  • Попри те, що Обухів і Трипілля - сусіди і часто актори у спільних історичних п’єсах, їх історіографія розвивається паралельними шляхами. Більше того, згідно з традиційною українською звичкою, котру дуже добре озвучив Попандопало “Ето мінє, і ето тоже мінє...”.
  • Полягає це у деякій, зауваженій мною однобокості інтерпретації на свою користь. Безумовно, мене вона стосується перш за все. Приклади:
  • те, шо я називаю Обухівським каменем і ідентифікую з Обухів-3 і венедами (чи сарматами), в Трипіллі — межовий знак Трипільского удільного князівства.
  • для мене Розкопана могила - “Обухівський Бабин яр”, для трипільців — угадайте?

І так далі.

4. Ні, я не ремствую, я свідомий своєї регіональної “обуховоцентричності” і сподівався, що в Трипіллі теж знають, де наш “історичний пуп”. Не угадав.

5. Втім, якщо серйозно, то у мене є підозри, що подібні речі відбуваються виключно через брак комунікації як між офіційними (пр, музейними) установами, так і незалежними дослідниками. Знову-таки, я прочитав всі (2) праці з історії Трипілля. Але, так щоб я зміг чітко зорієнтуватися в континіумі між Дідковичами і отаманом Зеленим то і ні.

6. Разом з тим очевидно, що відповідь на питання “звідки взявся” (як постав) і тд Обухів лежить також в площині контактів долини Кобрини з місцевими метропольними утвореннями часів пізньої Русі. Трипіллям, передусім. І справа не у гіпотезі Похилевича, згідно з котрою історичний Обухів є похідним від дач трипільських міщан. Хоча питання звідки саме і в який спосіб йшла магістральна колонізація цієї території лишається надзвичайно актуальним. Відтак, чи було саме Трипілля куркою, котре знесло яйце під умовною назвою “обухівські хутори” ми не знаємо.

7. Разом з тим, одним із доказів того, що ми існуємо в одному етнографічному (якщо так можна сказати) просторі були трипільські легенди про підземні ходи. Спочатку про себе, а потім і в голос я зауважив, що подібні є і в Обухові (Нещерові, Безрадичах). Думаю, це типовий корпус для багатьох надзаплавних мисів Київського плато. Додайте до цього ще перекази про “баржі”, “верфі”, “карети із золотом” і на виході буде цілий “пристугнянський цикл”.

***

В сухому підсумку поїздкою я задоволений і сподіваюся, що колись ми спроможемося на спільну експедицію, адже досліджувати і у нас, і у них, і між на території між нами є що. Навіть не (банальне) картографування зарубинецьких городищ від Ходосівки до Ржищева через Обухів і Трипілля було би корисним для локальної історії Київського плато.
відео: Ірина Юхимчук

Погода